Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

1 lutego 2016

COPA-DATA otrzymuje certyfikat IEC 61850 Edycja 2

0 86
Przyznanie tego certyfikatu oznacza, że programowanie zenon jest zgodne z najnowszymi uzupełnieniami normy.

Oprogramowanie do automatyki zenon firmy COPA-DATA otrzymało certyfikat potwierdzający, że spełnia ono normę międzynarodowych systemów energetycznych IEC 61850 Edycja 2. Certyfikat został wydany przez TÜV SÜD Product Service GmbH.

Normy i protokoły komunikacyjne są w sektorze energetycznym regularnie aktualizowane. Międzynarodowa norma IEC 61850 określa pomiędzy innymi zasady komunikacji między różnymi komponentami zautomatyzowanych elektrowni i transformatorów. Komputer testowy wykorzystywany w Edycji 2 sprawdza nowe funkcje i uzupełnienia normy. Z reguły jest to serwer dostarczający dane i zgodny z normą IEC 61850. Oprogramowanie zenon działa jednak jak klient i jako jedno z pierwszych na świecie oprogramowań pozytywnie przeszedł testy nowej Edycji.

W Edycji 2 normy IEC 61850, poza uzupełnieniami modelu obiektu, w sposób szczególny udoskonalone zostały ograniczenia funkcjonalne dozwolone w spontanicznej komunikacji. W efekcie norma oferuje większą elastyczność w projektowaniu wydajnej komunikacji sieciowej. Najistotniejsze udoskonalenie dotyczy śledzenia połączeń, co umożliwia nie tylko sprawdzanie obecnego stanu urządzenia, lecz również uzyskiwanie szczegółowych informacji na temat ukończonych działań.

Albi Kospiri, Inżynier Protokołu Komunikacyjnego z TÜV SÜD Product Service GmbH w Monachium, wyjaśnia: „Firma COPA-DATA zgłosiła się do naszych laboratoriów z jasno określonymi pomysłami. Wdrożenie Edycji 2 normy IEC 61850 prowadzone było przez wykwalifikowane osoby posiadające praktyczne doświadczenie w zakresie normy. W procesie testowania nie wyniknęły żadne istotne problemy. Badaną aplikacją była złożona aplikacja SCADA, która doskonale umożliwiła nam przeprowadzenie wszelkich niezbędnych testów wymaganych przez procedurę”.

Jürgen Resch, Manager Przemysłu Energetycznego w COPA-DATA, dodaje: „Na rynku energetycznym wzrasta popyt na ko...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy