Czysta, bezpieczna, bezsmarowa: firma igus przedstawia nową prowadnicę liniową o higienicznej konstrukcji

Utrzymanie ruchu Automatyzacja i robotyzacja Produkcja

Wysokowydajne tworzywo sztuczne iglidur i stal nierdzewna tworzą razem łatwy w czyszczeniu i wyjątkowo higieniczny zestaw wózka i prowadnicy liniowej

Czyszczenie chemiczne jest stałą procedurą dla urządzeń w sektorze przetwórstwa spożywczego. Nawet najmniejszy nieprzelotowy otwór może gromadzić wilgoć i powodować ryzyko zanieczyszczenia maszyny. W rezultacie coraz większa liczba operatorów kładzie nacisk na higieniczną konstrukcję podczas projektowania podzespołów. Firma igus, członek EHEDG, stworzyła swój pierwszy system prowadnic liniowych spełniający standardy Hygienic Design. Higieniczna konstrukcja została zachowana dzięki zastosowaniu materiałów zgodnych z FDA, w tym wysokowydajnego polimeru iglidur A160, wysokostopowej stali nierdzewnej i nadającego się do mycia wnętrza wózka.
W przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym obowiązują wyjątkowe przepisy. Najwyższym standardem dla części wewnątrz maszyn jest czystość. Kluczowe jest upewnienie się, że produkty nigdy nie zostaną zanieczyszczone. Dlatego konstruktorzy maszyn i kierownicy zakładów produkcyjnych dbają o to, by wykorzystywać podzespoły tworzone tylko ze sprawdzonych materiałów. W najlepszym przypadku spełniają one przepisy FDA i UE. 
– Coraz więcej klientów oczekuje, by ich projekt został zoptymalizowany pod kątem zasad higienicznej konstrukcji. Szukają oni części o otwartej konstrukcji, które wytrzymają regularne procesy czyszczenia z użyciem chemikaliów, pary i wody pod wysokim ciśnieniem – mówi Radosław Sobociński, Manager Produktu prowadnic liniowych i gotowych napędów drylin w firmie igus Sp. z o.o. 
Firmy wymagają obecnie komponentów bezsmarowych, które można szybko wyczyścić,  dzięki czemu ogranicza się przestoje. 
igus opracował prowadnicę liniową drylin W zgodnie z zasadami higienicznej konstrukcji. Specjalista od tworzyw sztucznych dołączył do EHEDG, stowarzyszenia dostawców dla przemysłu spożywczego, uniwersytetów, służby zdrowia i instytutów badawczych.

REKLAMA

​​

Ryc. 1. Firma igus opracowała łatwy w czyszczeniu system liniowy o higienicznej konstrukcji z bezsmarowym wózkiem zgodnym z wymogami FDA. (Źródło: igus GmbH)

Konstrukcja bez szczelin z zastosowaniem odpowiednich materiałów

Głównym wyzwaniem było stworzenie konstrukcji bez szczelin. Skupiono się na zaprojektowaniu wózka i szyny o otwartej konstrukcji, która pozwalałaby na swobodny odpływ płynów, jednocześnie zapobiegając gromadzeniu się wody. 
– To całkowicie nowatorskie rozwiązanie na rynku prowadnic liniowych. Dotychczas większość higienicznych rozwiązań konstrukcyjnych opierała się na całkowicie zamkniętym obiegu – wyjaśnia Sobociński. Wysokowydajny polimer iglidur A160, jeden z materiałów igus zgodnych z przepisami FDA i EU10/2011, tworzy cały korpus tego nowatorskiego wózka. Niewymagający smarowania materiał już wcześniej udowodnił swoje możliwości w przypadku łożysk ślizgowych w kilku zastosowaniach w sektorze spożywczym. Aby zapobiec gromadzeniu się wody, zastosowano higieniczne śruby oraz duże rowki odpływowe. Zaokrąglone krawędzie wózka również ułatwiają spływanie środków czyszczących. Dolna uszczelka zapobiega gromadzeniu się brudu w obszarze pod szyną, gwarantując, że nie będą się tam zbierać resztki produktów spożywczych. Prowadnica liniowa jest wykonana z polerowanej, odpornej na korozję, wysokostopowej stali nierdzewnej 316, a wałki są szlifowane, aby uniknąć mikroskopijnych rys na powierzchni, które ułatwiają przywieranie brudu.

Przypisy