Dołącz do czytelników
Brak wyników

Eksploatacja

16 grudnia 2021

NR 6 (Listopad 2021)

Dezynfekcja w zakładach przemysłowych – poznaj moc pary

0 209

Metoda czyszczenia w przemyśle spożywczym powinna być skuteczna. I ekonomiczna. Użycie pary wodnej do czyszczenia maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego zapewnia dodatkowo brak generowania odpadów.

Metoda czyszczenia w przemyśle spożywczym powinna być przede wszystkim skuteczna. W praktyce zastosowanie znajduje kilka metod w tym zakresie. Mowa tutaj o sodowaniu, piaskowaniu, czyszczeniu suchym lodem oraz myciu parowym. W myciu istotną rolę odgrywa technologia wykorzystująca parę wodną. Jej zalety to nie tylko działanie wysoką temperaturą, ale i brak potrzeby używania środków chemicznych. Urządzenia przeznaczone do takiego mycia bazują na kompresorze, dzięki któremu para wodna wydostaje się strumieniowo. Intensywne zabrudzenia są usuwane pod działem pary o wysokim ciśnieniu. Nośnik ciśnienia stanowi woda podgrzewana w zasobnikach zasilanych gazem, olejem lub prądem elektrycznym. Zapewnia ona wysoką temperaturę pracy, gwarantując dokładne czyszczenie przy eliminacji bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Podczas mycia para wodna wydobywa się z dużą prędkością z wytwornicy, po czym przechodzi przez wąż parowy i uderza z dużą siłą w czyszczoną powierzchnię. Jest przy tym możliwa regulacja ciśnienia, co najczęściej odbywa się poprzez zmianę ustawień na pistolecie parowym. Przy myciu z maksymalnym ciśnieniem elektrozawór otwiera się całkowicie, a para wodna przechodzi w możliwie największej ilości, jaka może być wytworzona. Ponadto dzięki urządzeniom parowym redukowane są koszty wody i detergentów, a umyta powierzchnia jest sucha i praktycznie natychmiast gotowa do wykorzystania. Mycie parą szczególnie sprawdza się więc w przemyśle spożywczym ze względu na możliwość połączenia dużego ciśnienia i wysokiej temperatury. W efekcie eliminowane są bakterie, grzyby i brud. Tym sposobem mycie parą to rozwiązanie ekonomiczne. Nie powoduje efektu nadmiaru wody zarówno w urządzeniach, zwłaszcza elektronicznych, jak i na posadzkach. W zależności od potrzeb dobiera się myjkę stacjonarną lub mobilną. Urządzenia mobilne idealnie sprawdzą się w miejscach wymagających sporadycznego mycia. Myjki przeznaczone do pracy w przemyśle spożywczym mają specjalne korpusy pozwalające na łatwe utrzymanie czystości. Jeżeli wymagane jest częste mycie, to warto rozważyć myjkę stacjonarną lub centralną. Jednostka centralna myjki może być wtedy zamontowana poza halą produkcyjną.

Właściwości technologii 

Technologia mycia parą wodną bazuje na kilku właściwościach. Mowa tu o wysokiej temperaturze, małej wilgotności, niskim ciśnieniu oraz ograniczeniu środków chemicznych. Woda w wytwornicy pary jest podgrzewana do temperatury wynoszącej ok. 180°C. Z kolei na wylocie dyszy temperatura pary najczęściej mieści się pomiędzy 80°C a 120°C. O temperaturze decydują tutaj m.in. temperatura otoczenia, parametry wytwornicy czy długość węża parowego. Gorąca, sucha para jest w stanie emulgować tłuszcz, rozpuszczać brud oraz inne zanieczyszczenia. Istotną rolę odgrywa przy tym usuwanie mikroorganizmów na czyszczonej powierzchni, a jak wiadomo – większość z nich ginie już w temperaturze 85°C. Skuteczność dezynfekcji w zależności od zastosowanej wytwornicy wynosi 99,5%. Trzeba mieć na uwadze małą wilgotność pary. Jak wiadomo, sucha para zawiera tylko 5–6% wody. W efekcie para może być stosowana w miejscach, gdzie nie ma instalacji odprowadzającej ścieki. Ponadto można nią czyścić maszyny i urządzenia wrażliwe na wilgoć. Chodzi tutaj m.in. o napędy i przewody elektryczne czy urządzenia sterujące. Z kolei materiały chłonące wilgoć pozostają suche w porównaniu do metod czyszczenia n...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy