Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty Dostęp , Temat numeru

13 kwietnia 2022

NR 2 (Marzec 2022)

Diagnostyka maszyn w trybie online

0 181

Obecne możliwości techniczne sprawiły, że diagnostyka maszyn w trybie online stała się podstawą prewencyjnego utrzymania ruchu. Pozwala na zwiększenie dyspozycyjności maszyn poprzez wczesne wykrycie uszkodzeń, a także koordynację ich napraw.

Wnowoczesnych zakładach przemysłowych, obok pomiarów, jakie wykonywane są urządzeniami przenośnymi, zastosowanie znajduje stały monitoring maszyn i urządzeń, a nawet całych linii produkcyjnych, prowadzony w czasie rzeczywistym i w trybie online. Jest to związane między innymi z rozwojem technologii IIoT, czyli Przemysłowego Internetu Rzeczy. Wpływ na popularność działań w trybie online mają również chmury obliczeniowe, pozwalające na łatwe przetwarzanie danych i szeroki do nich dostęp. To bez wątpienia rozwiązania ekonomiczne i uzasadnione w dobie powszechnej automatyki, która jest elementem koncepcji Przemysłu 4.0. 
Tego typu systemy diagnostyczne służą zarówno do monitoringu zabezpieczającego, jak i predykcyjnego. Oferują stały dostęp do odczytów pochodzących z czujników. 

Konserwacja predykcyjna jako wynik rozwoju technologii informatycznych

Skuteczność konserwacji predykcyjnej stała się możliwa za sprawą inteligentnych technologii, łączących zasoby cyfrowe i fizyczne, ich dużej dostępności i stosunkowo niewielkim kosztom wdrożeniowym. Nie bez znaczenia był także rozwój cyfrowej sieci dostawczej DSN. Wszystko to razem pozwoliło na efektywne skalowanie predictive maintenance (PdM). 
Nie od dziś wiadomo, że źle zorganizowane strategie konserwacji, w których efekcie zużyte bądź uszkodzone części wymienia się przedwcześnie lub bo wystąpieniu awarii, mogą obniżyć zdolności produkcyjne nawet o 20%. Problem ten może rozwiązać właśnie stała diagnostyka maszyn i urządzeń oraz ich monitorowanie w trybie online. Na podstawie w ten sposób zdobytych danych można skutecznie zaplanować czas przeglądów i remontów maszyn, a także znacznie wydłużyć ich żywotność.

Edge computing

Dla wyeliminowania mankamentów związanych z wydajnością i zgodnością z przepisami aplikacji i usług działających w chmurze, branża IT stworzyła koncepcję edge computing. Ma to związek z obowiązującym prawem w zakresie miejsca przechowywania danych, które w wielu przedsiębiorstwach wymagają większej ilości lokalnej pamięci masowej, niż zapewnia przetwarzanie w chmurze. Edge computing, czyli przetwar...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy