Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

9 maja 2016

Druga młodość ERP

0 90
Przez wiele lat ogromne możliwości systemów ERP nie były wykorzystywane, głównie ze względu na ograniczenia technologiczne.

Dziś rewolucja mobilna, chmura i Big Data pozwalają systemom ERP rozwinąć skrzydła. Co więcej, mogą one stać się istotnym elementem cyfrowej transformacji przedsiębiorstw, pomagając uniknąć scenariusza w którym zakłada się, że aż 40% firm zniknie z rynku w ciągu najbliższych 5 lat z powodu niedostosowania się do nowych realiów.

Były wczesne lata 90-te. Przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać korelację pomiędzy informatyzacją a możliwościami rozwoju biznesu i coraz częściej wdrażać systemy wspierające zarządzanie firmą. Na początku informatyzowano przede wszystkim obszary finansów, zarządzania relacjami z klientami, produkcji i wsparcia sprzedaży. Rosnący popyt z jednej i rywalizacja dostawców z drugiej strony sprawiły jednak, że aplikacje ERP stawały się coraz bardziej zaawansowane i stopniowo obejmowały coraz więcej procesów zachodzących w przedsiębiorstwach. W pewnym momencie pozwoliły one na rejestrowanie danych z niemal wszystkich obszarów działalności firmy. Początkowo menedżerowie się tymi możliwościami zachłysnęli, jednak wysoki koszt pozyskania i przetwarzania informacji spowodował, że zaczęto szukać biznesowego złotego środka. Z pewnych danych zaczęto wiec świadomie rezygnować. System ERP musiał się siłą rzeczy do tej sytuacji dostosować - jego możliwości dopasowano do reszty informatycznego ekosystemu. To trochę tak jakby możliwości mocnego silnika ograniczyć wprowadzając blokadę prędkości.

Na przestrzeni ostatnich lat wiele się jednak zmieniło. Koszt pozyskania informacji spadł znacząco, jednocześnie za sprawą Internetu Rzeczy i mobilnej rewolucji wzrosła liczba źródeł danych. System ERP może dziś nie tylko zbierać informacje ze wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa, ale także źródeł zewnętrznych, tworząc z rozwiązaniami chmurowymi, Big Data potężną platformę ułatwiającą podejmowanie decyzji zarządczych. Dzięki przetwarzaniu w chmurze i mobilnej rewolucji system może zbierać dane z różnych obszarów i to w tym samym czasie. Dzięki temu, że dysponujemy kompletem danych, możemy znacznie lepiej zarządzać obszarem HR, logistyką czy produkcją. W obszarze produkcji wiemy więc nie tylko, że maszyna pracuje, ale także znamy jej najważniejsze wskaźniki i korelacje między nimi. W obszarze HR wiemy nie tylko to, że pracownik wykonuje swoje obowiązki efektywnie, ale możemy też stwierdzić dlaczego tak się dzieje i na tej podstawie podjąć działania rozwojowe.

Nowa rzeczywistość

Na rynku od pewnego czasu mówi się, że wchodzimy w kolejną erę ERP – erę digital. Nie bez powodu. System ERP ma dzisiaj wspierać cyfrową transformację biznesu. To jeden z najważniejszych dzisiaj trendów. Technologia mobilna, chmura obliczeniowa, Big Data zmienia sposób w jaki firmy komunikują się z klientami, partnera...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy