Dołącz do czytelników
Brak wyników

Technologie

16 marca 2021

NR 1 (Styczeń 2021)

Efektywne czyszczenie maszyn i przestrzeni produkcyjnych

0 255

Dzięki szybkiemu oraz skutecznemu czyszczeniu linii produkcyjnych i maszyn w miejscu ich eksploatacji można znacznie zaoszczędzić czas, unikając przestojów w procesie produkcji. Ponadto można również uniknąć wysokich kosztów na ewentualne późniejsze naprawy. Utrzymanie linii produkcyjnych w czystości pozwala zachować wysoką jakość towaru, a także pomaga zmniejszyć koszt produkcji.

Istnieje wiele metod czyszczenia maszyn i przestrzeni produkcyjnych – od metod ręcznych po całkowicie bezdotykowe. Zwykle ich dobór zależy od rodzaju produkcji, wykorzystywanych maszyn czy finansów, jakimi dysponuje zakład. W tym artykule przyjrzymy się kilku najbardziej efektywnym metodom, które być może w przyszłości ułatwią Państwu wybór sposobu czyszczenia hali produkcyjnej.

Czyszczenie suchym lodem


Ze względu na swoje szerokie zastosowanie jest to jedna z bardzo popularnych w ostatnim czasie technologii czyszczenia. Czyszczenie suchym lodem pozwala w łatwy i skuteczny sposób wyczyścić powierzchnię bez jej niszczenia. Dzięki granulatowi z suchego lodu można oczyścić nawet najcięższe zabrudzenia. Dużą zaletą tej metody jest to, że do minimum ogranicza potrzebę zatrzymywania produkcji i z powodzeniem czyści nawet trudne lub stare zabrudzenia. 

Technologia czyszczenia suchym lodem jest:

  • przyjazna dla środowiska – nie generuje powstawania wtórnych zanieczyszczeń czy odpadów w procesie czyszczenia, nie wymaga użycia dodatkowych środków czyszczących lub wody,
  • nieinwazyjna – nie powoduje niszczenia czyszczonej powierzchni,
  • bezpieczna dla operatora – eliminuje potrzebę stosowania środków chemicznych i wielokrotnego manualnego czyszczenia powierzchni,
  • szybka i ekonomiczna – czyszczenie metodą suchego lodu skróci proces nawet dwukrotnie, dzięki czemu można ograniczyć przestoje w pracy czyszczonych maszyn,
  • dezynfekująca – procesy termiczne i bardzo niska temperatura wykorzystywana do czyszczenia neutralizują bakterie i grzyby, a także nieprzyjemne zapachy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. 1. Urządzenie do czyszczenia suchym lodem Aero2 PCS® 60; źródło: www.coldjet.com

Skuteczność tej metody jest jednak uzależniona od kilku czynników, m.in. od porowatości czyszczonej powierzchni, kąta uderzenia, kształtu i średnicy otworu dyszy, ilości wyrzucanego granulatu, ciśnienia i ilości sprężonego powietrza oraz od rodzaju zanieczyszczenia. 
Czyszczenie suchym lodem świetnie sprawdzi się m.in. w przemyśle drzewnym, elektromechanicznym, spożywczym, motoryzacyjnym czy w przemyśle tworzyw sztucznych.

Mycie suchą parą


Myjki parowe cechują się wysoką dokładnością czyszczenia oraz szybkością wykonywanej pracy. Dodatkowo parownice nie tylko usuwają brud, tłuste plamy, kurz i inne zanieczyszczenia, ale także skutecznie dezynfekują czyszczoną powierzchnię, zapewniając jej idealną sterylność i bezpieczne warunki np. do przechowywania czy transportowania żywności. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu suchej pary jako głównego środka czyszczącego. Jest ona pod wysokim ciśnieniem wyrzucana przez specjalną dyszę na czyszczoną powierzchnię. To ciśnienie zapewnia dużą siłę uderzenia, dzięki czemu para trafia w cząsteczki brudu i przyczynia się do ich emulgowania, a następnie rozpadu, co powoduje usunięcie zanieczyszczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. 2. Myjka parowa Carmen Plus 6 bar 3,65 kW Tecnovap; źródło: www.multi-matic.pl

Ponadto sucha par...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy