Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

7 maja 2020

Enkodery HeavyDuty w wymagającym przemyśle wydobywczym

0 175
Pracujące w kopalniach odkrywkowych koparki i zwałowarki to prawdziwi maszynowi giganci. Nie dość, że każdego dnia muszą wykonywać niezwykle ciężką pracę, to jeszcze w ekstremalnie trudnych warunkach – w pyle, błocie, deszczu, upale. Stanowi to także duże obciążenie dla enkoderów, które odpowiadają za regulację prędkości taśm przenośnikowych. Dlatego wielu producentów wybiera enkodery HeavyDuty marki Baumer Hübner. Co musi dawać z siebie enkoder, aby zasłużyć na określenie „HeavyDuty”?

Minera El Abra to kopalnia odkrywkowa miedzi, położona 75,6 kilometrów na północny wschód od chilijskiego miasta Calama. Codziennie dostarcza ona ponad 200 000 ton rudy miedzi, przeznaczonej do produkcji katod. Przenośniki taśmowe, które transportują wydobytą rudę na odcinku wielu kilometrów, swoją wydajnością muszą sprostać takiej ilości urobku. Dlatego też do ich napędu wykorzystywane są mocne silniki elektryczne. Natomiast za pomiar prędkości silników odpowiadają enkodery inkrementalne HeavyDuty HOG 10 Baumer Hübner, które bardzo dobrze sprawdzają się przy tak wymagających warunkach zewnętrznych. Pył, błoto, wibracje i inne czynniki otoczenia, występujące w kopalni odkrywkowej na porządku dziennym, nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. W oddalonym o 10 000 kilometrów porcie Rotterdam pracuje siostrzany model POG 10: w największym europejskim porcie każdego roku przeładowuje się ponad 300 milionów ton ładunków masowych, z czego więcej niż 55 milionów stanowi ruda żelaza i węgiel. Składowane tu tymczasowo towary prędzej czy później spotkają się z koparkami wielonaczyniowymi o wydajności 5000 ton na godzinę. Również w tym przypadku wybór padł na enkodery HeavyDuty marki Baumer Hübner, ponieważ ostre powietrze morskie, deszcz czy mróz nie są dla nich żadnym problemem. To tylko wybrane dwa przykłady pokazujące, jak enkodery HeavyDuty podczas wieloletniej pracy stawiają czoła trudnym wyzwaniom.

„HeavyDuty” – precyzja pomimo dużego obciążenia

Angielski termin „HeavyDuty” tłumaczy się jako „przystosowany do pracy przy dużych obciążeniach”. A więc juz sama nazwa sugeruje, że enkodery HeavyDuty charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością. Ale na tym nie koniec. Heavy duty nie oznacza jedynie solidnego wykonania. To obietnica, że enkoder tego typu na przestrzeni wielu lat będzie niezawodnie i precyzyjnie wypełniał swoje zadania, nie sprawiając swojemu użytkownikowi żadnych kłopotów. Aby było to możliwe, enkoder HeavyDuty musi spełniać dodatkowe kryteria.

Wśród nich centralną pozycję zajmuje precyzja. Ten...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy