Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

4 lutego 2016

Firma NSK świętuje setną rocznicę powstania

0 70
Firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) w 2016 r. świętuje 100-lecie wprowadzania na rynek przemysłowy zoptymalizowanych technologii ruchu.

Gdy Takehiko Yamaguchi zakładał NSK Ltd. w 1916 r., dysponując kapitałem 350 000¥ (2655 €), jego firma była pierwszym producentem łożysk w ówczesnej Japonii. Dziś NSK ma największy udział w japońskim rynku łożysk i jest jednym z największych dostawców łożysk na świecie. NSK również z powodzeniem zdywersyfikowała swoją działalność operacyjną, obejmując zasięgiem takie rynki, jak podzespoły do produkcji samochodów, części i maszyny precyzyjne oraz produkty mechatroniczne. Pomogło to wygenerować roczną sprzedaż netto na koniec roku fiskalnego (31.03.2015) w wysokości 974,9 mld ¥ (7,4 mld €).

Firma NSK, skromnie rozpoczynając swoją działalność 100 lat temu, szybko zaczęła się rozwijać dzięki współpracy z takimi krajowymi sektorami przemysłowymi, jak górnictwo, kolej, tekstylia i przemysł stoczniowy - po dziś dzień wszystkie z nich nadal są ważnymi rynkami zbytu dla NSK.

W trakcie pierwszej wojny światowej przemysł stoczniowy i inne branże przemysłowe znacznie się rozwinęły, a Japonia umocniła swoją pozycję jednego z najbardziej uprzemysłowionych krajów na świecie. W następnych latach NSK wprowadziła na rynek wiele pionierskich produktów. Przykładowo, w 1932 r. firma jako pierwsza w Japonii wyprodukowała stożkowe łożyska wałeczkowe do osi spalinowych pojazdów kolejowych, wykorzystywanych przez krajowych przewoźników. Już pięć lat później firma założyła pierwszą fabrykę łożysk w Fujisawa, która obecnie jest najdłużej funkcjonującym zakładem w całej firmie (NSK posiada obecnie w Japonii 22 zakłady produkcyjne).

Podczas drugiej wojny światowej przemysł japoński przestawił się na zaspakajanie potrzeb militarnych. Zgodnie z rozkazami rządowymi NSK rozpoczęła produkcję łożysk do samolotów i pojazdów wojskowych. Ponieważ w związku z nasileniem działań wojennych ustał import łożysk do Japonii, NSK otwarła grupę fabryk i kontynuowała wzrost wydajności produkcyjnej. W niedługim czasie spółka rozpoczęła produkcję pierwszych w Japonii, nowocześnie zaprojektowanych łożysk kulkowych i wałeczkowych.

W 1945 r. NSK rozpoczęła pionierską produkcję łożysk do głównego wału pierwszego japońskiego silnika odrzutowego Ne20, wykorzystywanego przez marynarkę wojenną. NSK zawsze podejmowała wyzwania związane z wkraczaniem na nowe pola działalności. Przez lata wspierała rozwój przemysłu poprzez znaczący wkład w produkcję samolotów odrzutowych, elektrociepłowni, kolei wysokich prędkości Shinkansen, magnetowidów, satelitów i twardych dysków o wysokiej gęstości zapisu dla komputerów PC - wymieniając tylko kilka przełomowych rozwiązań technologicznych.

W 1949 r. firma NSK po raz pierwszy była notowana na giełdzie obejmującej Tokio, Osakę i Nagoję - było to wydarzenie, który poprzedzało okres gwałtownego rozwoju ekonomicznego powojennej Japonii. W późnych latach 50. zaczęły się rozwijać liczne rynki docelowe, na które NSK dostarczała łożyska niezbędne do sprzętu AGD, takiego jak odkurzacze, pralki czy lodówki. Mniej więcej w tym samym czasie spółka opracowała precy...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy