Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

14 września 2015

GKN AEROSPACE I FORCAM - Przemysł 4.0 w sektorze lotniczym

0 77
Wzrost wydajności dzięki redukcji czasu operacyjnego maszyn o 20% w trakcie wdrożenia pilotażowego.

Czy możliwy jest monitoring każdej sekundy procesu produkcyjnego? Zdecydowanie tak. Zwłaszcza międzynarodowe koncerny, posiadające fabryki na całym świecie i pracujące w różnych strefach czasowych doskonale rozumieją wartość czasu. Optymalizacja produkcji odbywa się na wielu poziomach, poczynając od hali produkcyjnej (przestoje, awarie, zatrzymania, przezbrojenia, jakość produktu), poprzez logistykę (magazynowanie, łańcuchy dostaw, śledzenie przesyłek), a kończąc na ciągłym doskonaleniu całego procesu (Continuous Improvement). To w jaki sposób i w jakim czasie przebiega określony cykl produkcyjny ma bezwzględny wpływ na koszty, które ponoszą przedsiębiorstwa oraz na ich wizerunek odpowiedzialnego partnera biznesowego. Zwłaszcza w sektorze lotniczym, gdzie jakość dostarczanych komponentów ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa. Dużą wagę przykłada się do dbałości o produkt na każdym etapie jego wytwarzania. Równocześnie producent musi zagwarantować terminowość, co rodzi potrzebę maksymalnej optymalizacji produkcji – tak, aby w efekcie końcowym otrzymać możliwie najwyższe wyniki finansowe oferując produkt najlepszej klasy, dostarczony na czas.

Możliwość zrealizowania tych celów dają obecnie nowe technologie, wpisujące się w koncepcję Przemysłu 4.0. Jednym z takich rozwiązań jest system firmy Forcam, światowego lidera w zakresie projektowania innowacyjnych technologii MES, monitorujących i optymalizujących wydajność procesów produkcyjnych. Sztandarowym oprogramowaniem firmy jest FORCAM FORCE™. Jest to system, który w 100% bazuje na technologii webowej i cloud computing, zintegrowany z platformą MXConnect, co umożliwia integrację z ERP, PLM i CAD. W efekcie rozwiązanie jest tańsze w eksploatacji, łatwe w administrowaniu oraz pozwala na efektywne zarządzanie procesem produkcyjnym i maszynami w czasie rzeczywistym bez względu na czas, miejsce i liczbę zakładów przemysłowych.

Z oprogramowania FORCAM FORCE™ skorzystał właśnie koncern GKN Aeropspace, jeden z największych światowych dostawców dla sektora lotniczego. Przedsiębiorstwo zapewnia kompleksowe rozwiązania, w tym: metalowe oraz kompozytowe podzespoły dla producentów samolotów i silników lotniczych, współpracując w trybie stałym ze wszystkimi największymi producentami OEM jak: General Electric, Pratt&Whitney, Rolls-Royce, Snecma i MTU. Jedną z dywizji przedsiębiorstwa jest GKN Aerospace Engine Systems, która posiada swój zakład w Newington Connecticut, w USA. I to tam zostało zrealizowane wdrożenie systemu Forcam, które zakończyło się niewątpliwym sukcesem w postaci redukcji czasu operacyjnego o 20%!

Pilotażowe wdrożenie miało miejsce w 2014 roku w fabryce w Newington. Program objął 37 maszyn, na wszystkich liniach produkcyjnych. Systemem Forcam zostały objęte maszyny CNC, wyposażone w różny typ sterowania (Mazatrol, Sinumerik, Fanuc). Podstawowym założeniem projektu było zwiększenie transparencji produkcji, zdefiniowanie obszarów strat i zwiększenie wydajności produkcji poprzez:

• Monitorowanie pracy maszyn w czasie rzeczywistym

• Wizualizację aktualnego statusu produkcji

• Analizę przyczyn przestojów oraz wdrożenie udoskonalonych metod reagowania

• Wprowadzenie filozofii CIP w zakładzie produkcyjnym

• Optymalizację czasu reakcji w przypadkach przestojów linii

• Generowanie przejrzystych raportów porównujących planowany stan produkcji w stosunku do rzeczywistego, a także wskazujących obszary największych strat i błędów

Technologia Forcam była wdrażana w okresie jednego roku. Martin Thorden, President GKN Aerospace Newington, wyjaśnia: „Byliśmy zdystansowani w stosunku do tego co powinno zostać osiągnięte w przeciągu pierwszego roku, ale jestem przekonany, że udało się nam osiągnąć zaplanowane cele. Ponieważ jest to ciągły proces, zakończyliśmy 1 etap i obecnie przygotowujemy się do drugiego - integracji naszego systemu ERP SAP.

JAK DZIAŁA SYSTEM FORCAM?

Oprogramowanie Forcam w fabryce w Newington pozwala na wizualizowanie...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy