Inna ścieżka w drodze do sukcesywnej obróbki skrawaniem

Artykuły
Producenci stosują szeroki zakres procesów w obróbce skrawaniem, chcąc osiągnąć niemalże nieskończoną liczbę wytwarzanych typów części z różnego rodzaju obrabianych materiałów. Pomimo tylu różnych stosowanych przez nich metod mają oni wspólny cel: wytwarzanie pewnej ilości produktów o pożądanej jakości, w określonym czasie i odpowiednich kosztach.

W celu osiągnięcia zyskownej obróbki, wielu producentów obiera ścieżkę w skali mikro, zaczynając od wyboru i zastosowania narzędzi oraz rozwiązywania problemów w sposób reakcyjny. Jednakże najnowsze badania wykazują, że ten trend się odwraca na rzecz skupienia się na trzech głównych aspektach w dziedzinie obróbki skrawaniem.

REKLAMA

​​

Producenci powinni zacząć od przetestowania całego procesu skrawania, skupiając się na wybrakowanych częściach i nieoczekiwanych przestojach, które są istotnymi przeszkodami w osiągnięciu celów. Po wprowadzeniu stabilnego i niezawodnego systemu analizuje się ekonomikę produkcji, aby zrównoważyć jej tempo oraz koszty. Na końcu starannie wybiera się narzędzia i warunki obróbki, aby w pełni zoptymalizować proces skrawania.

Po pierwsze: jakość

Uzyskanie jednolitej jakości produktu jest najważniejszym celem wszystkich producentów. Jeśli skrawane części nie spełnią wymogów jakości klienta, nie będzie miało znaczenia jak efektywnie zostały wyprodukowane w zakresie ilości, szybkości i kosztów.

Standardy jakości obejmują tolerancję, wykańczanie powierzchni i jednolitość egzemplarzy. Producenci przyznają, że jakość produktu jest zaakceptowanym i nieodłącznym elementem ich pracy. Często jednak zdarza się, że jest to optymistyczne lub złudne podejście. W rzeczywistości, w przemyśle produkcyjnym spora część obrabianych przedmiotów ma defekt i musi zostać przerobiona lub wyrzucona.

W...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy