Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

15 września 2020

Jak izolacja może zwiększyć efektywność energetyczną?

0 176
Emisja CO2 z roku na rok osiągają coraz wyższe, rekordowe poziomy. Światowe gospodarki powinny szybko i zdecydowanie podejmować działania hamujące postępujące zmiany klimatyczne.

Unia Europejska postawiła sobie za cel, by do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Jednym z kluczowych sposobów na jej osiągnięcie jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków, które można uzyskać dzięki powszechnej termomodernizacji.

Jednym z kluczowych scenariuszy dojścia do gospodarki nisko- a nawet zeroemisyjnej jest zwiększanie efektywności energetycznej - takie wnioski płyną z raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Klimatu (IPCC). Jak pokazują liczby, sektor budownictwa jest odpowiedzialny aż za 36% ogólnego zużycia energii na świecie i 40% w Europie. Budynki są także odpowiedzialne za 36% całościowej emisji CO2. Poprawa efektywności energetycznej powinna być zatem jednym z filarów, które doprowadzą do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy sytuacji klimatycznej.

W jaki sposób możemy zwiększać efektywność energetyczną w budynkach? Rozwiązaniem jest przeprowadzanie termomodernizacji budynków, czyli kompleksowe izolowanie wszystkich przegród. Jak podaje raport Grupy ROCKWOOL dotyczący zrównoważonego rozwoju, już sama izolacja budynków może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia nawet o 70%. Według wyliczeń, niezależnie od tego, czy budynek jest ogrzewany węglem czy gazem, kompleksowa termomodernizacja pozwala także zmniejszyć emisję CO2: nawet do 32% rocznie. 

Jakie korzyści przyniesie izolacja?

Materiały izolacyjne, które cechuje wyjątkowa jakość, trwałość i stabilność, mogą przynieść wiele wymiernych korzyści w walce o czyste powietrze i poprawę efektywności energetycznej. Grupa ROCKWOOL obli...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy