Jaką prasę krawędziową wybrać w zależności od rodzaju obrabianego materiału?

Maszyny i urządzenia Produkcja

Prasa krawędziowa to maszyna służąca do gięcia arkuszy blachy. Znajduje ona zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Efektywne wykorzystanie jej możliwości wymaga przede wszystkim dostosowania parametrów prasy do rodzaju materiału przeznaczonego do obróbki. Najważniejszym z nich jest zazwyczaj siła nacisku, jednak nie jest to jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Jakie typy pras krawędziowych wyróżniamy i jak wybrać odpowiednie urządzenie do danego zastosowania?

REKLAMA

​​

Do czego służy prasa krawędziowa?

Działanie prasy krawędziowej opiera się na gięciu, zagniataniu i karbowaniu arkuszy blachy. Są to czynności umożliwiające wykonanie wielu różnorodnych części – od komponentów maszyn, przez znaki, stojaki, obramowania i wsporniki, aż po niestandardowe elementy, indywidualnie dostosowane do konkretnego zastosowania. Jej podstawowe elementy to stemple i matryce: w celu wygięcia blachy belka gnąca ze stemplem jest opuszczana na matrycę, na której ułożona jest blacha. W efekcie na materiał wywierany jest nacisk, co pozwala na przygotowanie elementów o określonym kształcie i pożądanych właściwościach mechanicznych. W większości przypadków czynność ta jest powtarzana kilka razy. Obecnie większość pras to urządzenia typu CNC (Computerized Numerical Control – sterowanie numeryczne), których ruch jest programowany za pośrednictwem komputera.
Choć zasada działania prasy krawędziowej jest dość prosta, jest to bardzo wszechstronna maszyna, z którą można się spotkać w licznych obszarach. Tego typu urządzenia znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, budowniczym czy maszynowym.

Prasa krawędziowa – budowa

Przed wyszczególnieniem typów...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy