Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

14 lipca 2015

Komfortowe i wydajne rozwiązania automatyzacji

0 80
Producenci żywności poddawani są obecnie presji cenowej na rynku detalicznym, w związku z tym poszukują sposobów na podwyższenie wydajności produkcji. W tej sytuacji niezbędne okazują się nowoczesne i technologicznie zaawansowane systemy napędowe, dzięki którym bez problemu osiągnięta zostanie wysoka wydajność i elastyczność maszyn. Wielu z uznanych producentów żywności, jak np. CFS (maszyny do krojenia w plastry) czy KRONES (maszyny rozlewnicze), korzysta z rozwiązań automatyzacji firmy B&R.

Przykład zwiększenia wydajności maszyn - Seria serwonapędów ACOPOS + sieć POWERLINK

Dla firmy CFS jednym ze sposobów poprawy przepustowości było zwiększenie prędkości ostrza. Ta jednak musiała być dostosowana do rodzaju produktu i można ją było zwiększyć tylko do pewnej granicy. W krajalnicach CFS wprowadzono puste kroki programowe, aby ze względu na dużą szybkość dać czas na zebranie i odtransportowanie porcji z maszyny. Zrealizowano to poprzez zatrzymanie ostrzy obrotowych na kilka tysięcznych sekundy. Ten wysoce dynamiczny proces wymaga precyzyjnej współpracy nawet 17 serwomotorów. Silniki sterowane są przez serwonapędy B&R serii ACOPOS połączone siecią POWERLINK.

Wyjątkowo krótki czas jednostkowy i szczególnie małe fluktuacje w szybkiej sieci działającej w czasie rzeczywistym zapewniają właściwości dynamiczne i precyzję niezbędne do synchronizacji osi pozycjonujących.

W połączeniu z Automation PC i Soft PLC firmy B&R zintegrowany sterownik reaguje natychmiast, gdy dojdzie do przekroczenia ustawionych wartości tolerancji: grubość plastra jest precyzyjnie regulowana z dokładnością do setnej milimetra.

Rezystancyjny czujnik dotyku

Na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze rozwiązań dedykowanych dla branży spożywczej? W przemyśle spożywczym, oprócz wydajności maszyn, niezwykle ważną kwestią jest higiena i utrzymanie przetwarzanych produktów z dala od zanieczyszczeń. Dlatego też producenci maszyn dla tej branży powinni wybierać komponenty automatyki spełniające określone normy higieny. Założenie to dotyczy głównie pulpitów operatorskich, gdyż jest to ta część systemu automatyzacji, z którą użytkownik maszyny ma bezpośredni kontakt. Już w fazie koncepcyjnej konstruktor czy automatyk powinien brać pod uwagę zastosowanie ekranu dotykowego. Ekran dotykowy jest łatwy i wygodny w użyciu. Osoba obsługująca maszynę w sposób bardzo intuicyjny może robić wpisy dla odpowiedniej funkcji. Minimalizuje to czas potrzebny na szkolenie operatorów maszyny. Tylko poprzez wyświetlenie potrzebnych w danym stanie maszyny funkcji czy parametrów można zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania, a także zminimalizować przestoje spowodowane nieprawidłową obsługą.

Rezystancyjny czujnik dotyku wyjątkowo pasuje do aplikacji o dużych wymogach dotyczących higieny. Jego powierzchnia pozwala na integrację ekranu dotykowego w panelu operacyjnym w sposób jednolity – bez szczelin i krawędzi. Czujniki r...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy