Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

4 maja 2020

Konserwacja zapobiegawcza: Obniżenie kosztów, rozwój nowych modeli biznesowych

0 156
Według Bitkom (Niemieckiego Federalnego Stowarzyszenia Technologii Informacyjnych), segment budowy maszyn jest nadal najsilniejszym motorem wzrostu w aplikacjach Przemysłu 4.0, a za nim plasują się sektory motoryzacyjny i elektroniczny. Coraz więcej firm korzysta z nowych możliwości cyfrowych, aby poprawić wydajność swojej działalności i zmniejszyć koszty związane z produkcją, łańcuchem dostaw i konserwacją.

W dziedzinie innowacji cyfrowych wiele firm zakończyło już fazę testów i optymalizacji, a obecnie dąży jedynie do poprawy swojej globalnej konkurencyjności w zrównoważony sposób. W dzisiejszych czasach firmy są w stanie zarządzać wszystkimi procesami biznesowymi za pomocą zdefiniowanych wskaźników wydajności. Coraz więcej firm polega teraz na zarządzaniu sprzedażą poprzez systemy CRM, na optymalizacji marketingowej poprzez cyfrową ocenę wyników oraz na planowaniu produkcji poprzez MES (systemy realizacji produkcji).

W tym celu należy określić odpowiednie parametry poprzez dokładne pomiary i przedstawić je do analizy, aby podejmować decyzje przyjazne dla użytkownika. Procesy zarządzania produkcją już teraz opierają się na dużych ilościach danych, w tym na prognozach sprzedaży w kwestii planowania. Zarządzanie rzeczywistym procesem produkcyjnym wymaga jednak również planowania zasobów i optymalizacji procesów łańcucha dostaw. Oprócz gromadzenia danych eksploatacyjnych, cyfrowy zbiór danych o maszynach nabiera coraz większego znaczenia w celu optymalizacji, planowania, konserwacji i skrócenia czasu pracy maszyn i systemów.

Od IoT do IIoT

Internet Rzeczy (IoT) umożliwia łączenie w sieć standardowych produktów konsumenckich i generowanie danych o ich stanie, zarówno dla poprawy ich dostępności, jak i świadczenia dodatkowych usług. Przykładowo, nowe systemy grzewcze są teraz zwykle wyposażane w zintegrowany interfejs transmisji danych. Operatorzy zazwyczaj mogą uzyskać dostęp do istotnych informacji, takich jak zużycie energii przez grzejniki czy wszelkie zaplanowane interwencje konserwacyjne, za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej producenta.

Dodatkową korzyścią dla producentów jest to, że dzięki dostepowi do tych danych mogą uzyskać dodatkowe informacje, takie jak komunikaty o błędach lub wartości statusu określonych komponentów maszyn. Informacje statusowe pozwalają producentom na wcześniejsze zaplanowanie czynności konserwacyjnych systemu grzewczego, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami, a nie tylko w oparciu o regularne przeglądy.

W kontekście aplikacji przemysłowych często używa się terminu Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT). Opisuje on połączenie w sieć czujników i urządzeń przemysłowych, które mogą być połączone ze sobą również przez Internet. IoT i IIoT opierają się na tej samej infrastrukturze do przesyłu danych, ogólnoświatowej sieci www. W ramach IIoT szczególne znaczenie mają cyberbezpieczeństwo i ochrona danych. Transmisja danych jest zwykle szyfrowana i odbywa się za pośrednictwem wirtualnych sieci prywatnych (VPN). Systemy operacyjne bram int...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy