Maszyny CNC gwarantują powtarzalność produkcji

Automatyzacja i robotyzacja

Coraz częściej w dużych zakładach produkcyjnych wykorzystuje się wyłącznie maszyny sterowane numerycznie. Są one efektywniejsze oraz bardziej precyzyjne od konwencjonalnych. Z tego powodu firmy, które chcą odnosić sukcesy w branży oraz utrzymać przewagę konkurencyjną, powinny inwestować w najnowocześniejsze rozwiązania.

 

REKLAMA

​​

Technologie teleinformatyczne docierają do każdej sfery naszego życia. Są obecne w wielu aspektach, także w maszynach produkcyjnych. Jednym z nich są maszyny sterowane numerycznie, czyli CNC (Computerized Numerical Control – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń, takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Maszyny te mają układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można praktycznie dowolnie zaprogramować.

Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza, iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Pomysł numerycznego sterowania obrabiarek powstał w latach 1949–1950. W Massachusetts Institutes of Technology na potrzeby lotnictwa wojskowego Stanów Zjednoczonych. Na podstawie funkcji matematycznych opisujących kształt przedmiotu opracowano sterowanie przetwarzające sformułowane binarnie i impulsowo wartości wejściowe połączeń oraz schematów na ruch elementów frezarki. Ciąg informacji sterowniczych w postaci liter i liczb oznaczeniowych nazwano programem NC (z ang. Numerical Control). W latach 70., dzięki szybkiemu rozwojowi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy