Napędy o zmiennej częstotliwości a oszczędność kosztów

Utrzymanie ruchu

Napędy o zmiennej częstotliwości odgrywają kluczową rolę w zakresie obniżenia zużycia energii, wydłużenia czasu eksploatacji silnika i optymalizacji jego prędkości. Te elektroniczne urządzenia zapewniają nieograniczoną regulację prędkości trójfazowych silników indukcyjnych, maksymalizując komfort użytkownika i redukując koszty. Napędy tego typu są najczęściej wykorzystywane do sterowania wentylatorami, pompami i sprężarkami, co stanowi 75% wszystkich zastosowań przetwornic działających na całym świecie.

Co to jest napęd o zmiennej częstotliwości?

Napęd o zmiennej częstotliwości VFD w silnikach prądu przemiennego stosowany jest do sterowania prędkością silnika. W praktyce zapewnia sporą oszczędność kosztów, poprzez obniżenie wydatków na media oraz wydłużenie życia urządzenia. Mimo że napęd steruje częstotliwością i napięciem zasilania silnika, często nazywamy to regulacją prędkości, ponieważ rezultatem jest regulacja prędkości obrotowej silnika.
Układy napędowe o zmiennej częstotliwości dokonują zmiany napięcia i częstotliwości pracy silnika, zwiększając lub zmniejszając prędkości przepływu pompy. W skład układu wchodzą konwerter prądu przemiennego (AC) na prąd stały (DC), obwód przetwarzania DC i falownik DC na AC. W efekcie otrzymujemy zasilacz prądu przemiennego o charakterze zbliżonym do prądu przemiennego dostarczanego przez zakład energetyczny, ale z możliwością podnoszenia i obniżania napięcia i częstotliwości. Gdy silnik napędowy o zmiennej częstotliwości podłączymy do pompy, do kontrolowania natężenia przepływu nie będzie konieczne stosowanie zaworów sterujących.

REKLAMA

​​

Zalety i wady

Układy napędowe o zmiennej częstotliwości mają szereg zalet. Kluc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy