Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

29 listopada 2016

Niezawodność i trwałość zaprojektowana w konstrukcji

0 102
Sprężarki są jednymi z najbardziej popularnych maszyn stosowanych w zakładach przemysłowych.

Ich obciążenie mieści się w zakresie kilkuset godzin rocznie w przypadku małego zapotrzebowania, aż do pracy ciągłej 24/7 i obciążeniu ponad 8000 godzin rocznie. Dlatego ważne jest by dobrać najlepsze rozwiązanie do konkretnego zastosowania.

Użytkownicy sprężonego powietrza w niewielkich zakładach biorą pod uwagę mniej czynników niż zakłady pracujące w ruchu ciągłym, gdzie awaria sprężarki może skutkować przestojem maszyn. Takie ograniczenie dziennej produkcji często powoduje straty przewyższające cenę nowej sprężarki. Dlatego dla tych użytkowników ważnymi kryteriami przy wyborze urządzenia są niezawodność, trwałość, energooszczędność i jakość sprężonego powietrza. Cena zakupu odgrywa drugorzędną rolę. 

Profesjonaliści preferują jedną z dwóch konstrukcji: rotacyjnej sprężarki łopatkowej lub sprężarki śrubowej. Jaka jest więc różnica między sprężarkami łopatkowymi a śrubowymi?

1. BUDOWA
W sprężarkach łopatkowych stopień sprężający ma prostą konstrukcję - składa się z wirnika, obudowy, pokryw bocznych i zestawu łopatek. W trakcie obrotu wirnika łopatki wysuwają się pod wpływem siły odśrodkowej, a chowają w wirniku w zależności od ich położenia względem obudowy stopnia na skutek mimośrodowego umieszczenia wirnika. Powietrze pobierane przez zawór wlotowy w obudowie zostaje uwięzione w przestrzeni między dwoma łopatkami, wirnikiem, obudową i pokrywami bocznymi. Obrót wirnika względem obudowy powoduje, że ta objętość maleje i następuje sprężanie powietrza. W momencie maksymalnego sprężu uwięzionego powietrza zostaje ono wypuszczone dalej przez zawór wylotowy w obudowie.

W sprężarkach śrubowych konstrukcja jest bardziej skomplikowana, a sprężanie odbywa się dzięki zazębianiu się dwóch wirników o naciętym profilu śrubowym, z których jeden z nich jest napędzany silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Profil jednego wirnika wchodzi w profil drugiego, a oba wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach. Poprzez króciec ssawny sprężarki zasysane jest powietrze, które jest następnie uwięzione w wypustach wirników. Tak zamknięta objętość jest sprężana przez zmniejszanie przestrzeni pomiędzy liniami śrubowymi, w której się znajduje, aż do momentu, kiedy osiąga króciec wylotowy sprężarki.

2. MATERIAŁ
Sprężarka łopatkowa posiada wirnik, obudowę i pokrywy boczne wykonane z wysokiej jakości żeliwa. Żeliwo jest doskonałym materiałem łożyskowym z powodu wolnego węgla, twardych węglików żelaza i porowatej powierzchni, która zachowuje olej. Nie ma kontaktu między tymi częściami, gdyż pomiędzy nimi występuje olej w zn...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy