Dołącz do czytelników
Brak wyników

6 października 2021

Odkurzacz przemysłowy do wiórów metalowych i opiłków: mocny i wytrzymały

0 5654

Wydajny i mocny odkurzacz przemysłowy w przemyśle obróbki metali odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu porządku w zakładzie. Odsysanie materiałów powstałych w procesie produkcyjnym, zarówno stałych, jak i płynnych, musi być skuteczne, szybkie i bezpieczne. Odkurzacze przemysłowe Kärcher są w pełni przystosowane do stałej pracy w trudnych warunkach przy przetwarzaniu metali. Poznaj niezawodną i innowacyjną technologię czyszczenia przemysłowego Kärcher.

Gdzie sprawdzi się odkurzacz do wiórów i opiłków?

Procesy technologiczne związane z obróbką metali wykorzystywane są w: przemyśle metalurgicznym, motoryzacyjnym, w inżynierii mechanicznej oraz przy wytwarzaniu narzędzi. We wszystkich tych sektorach efektem ubocznym m.in. frezowania, toczenia, wiercenia, szlifowania czy szczotkowania są duże ilości pyłów, wiórów metalowych o ostrych krawędziach, często zmieszanych ze smarami, olejami, cieczami chłodzącymi czy wodą.

Utrzymanie porządku w zakładzie produkcyjnym pozwala podnieść wydajność pracy i jakość wytwarzanych produktów oraz zapewnia bezpieczne i komfortowe warunki dla pracowników. W konsekwencji eliminuje awarie obrabiarek, wydłużając okres ich użytkowania, ogranicza przestoje oraz oszczędza czas i obniża koszty operacyjne. Konieczne jest czyszczenie zarówno stanowisk pracy, obrabianych produktów, jak i maszyn.

Każdy rodzaj zanieczyszczeń musi być szybko i skutecznie usunięty, bez przerywania procesu produkcyjnego i z zachowaniem najwyższego stopnia bezpieczeństwa. W tym celu stosuje się odkurzacze przemysłowe dedykowane do pracy przy obróbce metali.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza do przemysłu obróbki metali?

Profesjonalny odkurzacz przemysłowy przeznaczony do obróbki metali powinien spełniać szereg wymagań, aby właściwie spełniał swoją funkcję. Kluczowe są parametry techniczne, których dobór uzależniony jest od właściwości zanieczyszczeń, ich ilości, ciężaru czy rodzaju, ale także warunków pracy. Skuteczne odkurzanie i jego jakość oraz bezpieczeństwo determinuje także system filtracji, jak również sposób jego oczyszczania.

Istotna jest także wytrzymała konstrukcja przystosowana do pracy w najtrudniejszych warunkach. Grube ścianki, spawany korpus czy solidne komponenty decydują o odporności na uszkodzenia i zużycie, co w efekcie przekłada się na oszczędności finansowe.

Wybierając odkurzacz przemysłowy, warto także zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Przyjazne dla operatora urządzenie powinno być proste w obsłudze i serwisowaniu. Zaletami są m.in. łatwe i bezwysiłkowe opróżnianie zbiornika na zanieczyszczenia czy duże koła transportowe zapewniające zwrotność oraz swobodę manewrowania. Pożądaną cechą jest także cicha praca, bezpieczna dla zdrowia operatora.

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do przemysłu obróbki metali?

Klasy odkurzaczy przemysłowych do wiórów metalowych

Firma Kärcher posiada w ofercie znane i cenione na całym świecie odkurzacze przemysłowe Ringler, które obecnie są sprzedawane pod marką Kärcher. Urządzenia te zostały zaprojektowane specjalnie do zasysania pyłów, wiórów i płynów, które powstają podczas procesu obróbki metali.

Gama solidnych odkurzaczy przemysłowych do obróbki metali obejmuje następujące klasy:

  • IVR - cyklonowe odkurzacze przemysłowe do zasysania odpadów metalu i pyłów metalowych (niewybuchowych),
  • IVR-L - odkurzacze przemysłowe do zasysania i separowania cieczy oraz wiórów.

Odkurzacze przemysłowe - rodzaje, zastosowania, oferta Kärcher >>

Odkurzacze cyklonowe przemysłowe do przemysłu obróbki metali - Kärcher IVR

Odkurzacze przemysłowe Kärcher IVR to niezawodne urządzenia przeznaczone do zasysania pyłów i wiórów (suche i drobne wióry metalowe, ale nie o właściwościach wybuchowych) oraz niewielkich ilości cieczy. Znajdują zastosowanie:

  • na linii produkcyjnej,
  • do utrzymania czystości urządzeń produkcyjnych,
  • do odkurzania miejsc pracy w zakładzie.

Seria IVR oferuje modele o różnej mocy silników (1,5-4 kW) oraz pojemności zbiornika (od 35 do 100 l), które posiadają solidną konstrukcję. Wszystkie odkurzacze mają grube ścianki, spawane podwozie oraz przemysłowe komponenty (np. wygodny przełącznik obrotowy). Dzięki temu są odporne na uszkodzenia i doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach przemysłowych przez długi czas, co obniża koszty operacyjne.

Cyklonowe odkurzacze IVR wyróżniają się efektywną technologią filtracyjną. Wyposażone są w styczny wlot, który wytwarza wymuszony ruch powietrza (cyklon). Siła odśrodkowa powoduje oddzielenie dużych i ciężkich zanieczyszczeń bezpośrednio przy wejściu (pre-separacja). Pozwala to na wydłużenie żywotności filtra kieszeniowego, który posiada również efektywny system manualnego otrzepywania.

Odkurzacze przemysłowe IVR są ponadto proste w obsłudze i wygodne w użytkowaniu. Wygodna wysokość mocowania węża oraz szybkie opróżnianie zbiornika ułatwiają pracę. Zoptymalizowany przepływ powietrza oraz tłumik hałasu sprawiają zaś, że odkurzacz generuje wyjątkowo niski poziom hałasu, co jest korzystne dla zdrowia użytkowników.

Odkurzacze przemysłowe do zasysania i separowania cieczy oraz wiórów w przemyśle obróbki metali - Kärcher IVR-L

Odkurzacze przemysłowe Kärcher IVR-L przeznaczone są do zasysania i separowania wiórów oraz cieczy przy obróbce metali w trakcie produkcji lub do utrzymania czystości na stanowisku pracy. Mogą być wykorzystywane do:

  • zasysania zgrubnych ciał stałych, np. wiórów metalowych (ale nie pyłów), które gromadzone są w zbiorniku,
  • zasysania dużej ilości cieczy, takich jak: oleje, smary, chłodziwa, woda, które gromadzone są w zbiorniku, a ich poziom można sprawdzić na przezroczystej rurze ssącej,
  • zasysania cieczy z małą ilością ciał stałych, które mogą być gromadzone w zbiorniku lub separowane za pomocą siatki filtracyjnej umieszczonej na wyjściu z węża,
  • zasysania cieczy z dużą ilością ciał stałych, które są separowane wewnątrz zbiornika - wióry zostają na koszu sitowym, natomiast ciecze spływają do pojemnika na dole.

Odkurzacze przemysłowe do zasysania i separowania cieczy oraz wiórów w przemyśle obróbki metali - Kärcher IVR-L

Odkurzacze przemysłowe IVR-L w zależności od zastosowania mogą być wyposażone w:  kosz sitowy do separacji ciał stałych, deflektor chroniący filtr przed wilgocią lub zawór pływakowy zatrzymujący przepływ powietrza w przypadku napełnienia zbiornika. Dostępne są także różne systemy opróżniania pojemników - za pomocą przezroczystego węża spustowego lub zewnętrznej pompy.

Zaletą linii IVR-L jest wytrzymała konstrukcja. Odkurzacze posiadają grube ścianki, spawane podwozie i olejoodporny kabel zasilający. Ponadto są przyjazne dla użytkownika. Obrotowe w zakresie 360° przyłącze węża na głowicy umożliwia swobodną pracę, bez konieczności czasochłonnego przestawiania urządzenia. Koła z ABS o doskonałych właściwościach jezdnych zapewniają łatwy transport. O intuicyjnej obsłudze i prostej konserwacji decyduje natomiast łatwy dostęp do filtra czy silnika, zaś zoptymalizowany przepływ powietrza i tłumik hałasu gwarantują bezpieczną dla zdrowia pracę.

Jaki mocny odkurzacz przemysłowy do wiórów metalowych i opiłków wybrać?

Właściwie dopasowany odkurzacz przemysłowy do indywidualnych warunków pracy przy obróbce metali gwarantuje skuteczne odsysanie zanieczyszczeń. Dzięki temu zwiększa się wydajność produkcji, poprawia jakość obrabianych produktów oraz tworzy bezpieczne i komfortowe środowisko pracy.

Wybór odkurzacza przemysłowego do wiórów metalowych jest jednak wyzwaniem. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów, takich jak: rodzaj zanieczyszczeń, warunki pracy, parametry techniczne i wiele innych.

Aby uniknąć błędów przy wyborze odkurzacza przemysłowego, najlepiej skorzystać z pomocy przedstawicieli Kärcher. Doradcy dysponują szeroką wiedzą i posiadają bogate doświadczenie. Pomogą precyzyjnie dobrać odpowiedni odkurzacz przemysłowy do potrzeb danego zakładu.

Szukasz odkurzacza przemysłowego? Skontaktuj się z przedstawicielem Kärcher >>

 

 

Przypisy