Odpowiedzialność cywilnoprawna za zaprojektowanie i wyprodukowanie maszyny lub linii technologicznej. Cz. 3 – rękojmia

Zarządzanie i finanse

Zgodnie z art. 558 § 1 k.c. strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć w stosunkach między przedsiębiorcami. Tak więc w niektórych umowach, zwłaszcza przedsiębiorców mających silną pozycję na rynku, spotyka się klauzule wyłączające odpowiedzialność z tytułu rękojmi. W zamian za to oferuje się klientowi gwarancję, której zakres jest w praktyce znacznie węższy, niż wynika to z przepisów o rękojmi. Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.

Jeżeli umowa stron w ogóle nie wspomina o rękojmi (lub jeśli umowa w ogóle nie została zawarta w formie pisemnego dokumentu), rękojmia obowiązuje z mocy samego prawa. Rękojmia obowiązuje więc w każdym przypadku, za wyjątkiem sytuacji, w której została wyraźnie wyłączona postanowieniem umowy stron.
Realizacja uprawnień z tytułu rękojmi nie uchybia przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Wynika to z art. 574 § 1 k.c. Sformułowanie odnoszące się do szkody na zasadach ogólnych często pojawia się w przepisach i umowach. Oznacza ono odesłanie do ustawowego reżimu odpowiedzialności odszkodowawczej uregulowanej w art. 471 i następnych k.c. (tzw. odpowiedzialność kontraktowa), która zostanie omówiona poniżej.

REKLAMA

​​

Obowiązki dłużnika

Zgodnie z art. 471 k.c. dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Odnośnie tego krótkiego przepisu sformułowanych zostało wyjątkowo dużo teorii, a na jego kanwie wydano tysiące orzeczeń. Znajomość tego dorobku w podstawowym zakresie ma istotny wpływ na skuteczność roszczeń 
odszkodowawczych.


Przes...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy