Oprawki hydrauliczne i tuleje redukcyjne na każde wyzwanie

Aktualności Technologie Maszyny i urządzenia

Producenci powinni w sposób ekonomiczny sprostać konkretnym wyzwaniom w obszarze obróbki skrawaniem. Mając to na uwadze, firma Seco oferuje szeroką gamę oprawek hydraulicznych i towarzyszących im tulei redukcyjnych w trzech wersjach, z których każda może służyć do mocowania kilku różnych rozmiarów wielkości trzpieni narzędziowych, co pomaga zmniejszyć asortyment potrzebnych narzędzi. Dzięki sile mocowania rozłożonej wokół chwytu (360°) narzędzia i precyzyjnemu centrowaniu, oprawki hydrauliczne i tuleje rozprężne zapewniają niezawodność, wyjątkową wydajność obróbki i maksymalną trwałość narzędzia.

Łatwość obsługi i wszechstronność

Aby zapewnić łatwe, nieskomplikowane i wszechstronne mocowanie narzędzi, Seco oferuje oprawki hydrauliczne w trzech wersjach: HC Conventional, HCR Reinforced i HCS Slim. Wersja HC Conventional (tradycyjna) zapewnia precyzyjne mocowanie podczas wiercenia, rozwiercania i lekkiego frezowania. Uniwersalnym rozwiązaniem jest wersja HCR Reinforced (wzmocniona), która skutecznie utrzymuje narzędzie we wszystkich zastosowaniach — zarówno w obróbce z dużą prędkością (HSM), jak i w obróbce z dużą wydajnością (HPM) — oraz przy wykorzystywaniu wszelkich rodzajów trzpieni narzędziowych, takich jak cylindryczne lub typu Weldon i Whistle Notch. Wersja HCS Slim (wąska) idealnie nadaje się do uzyskania dostępu do głębokich i wąskich wgłębień podczas 5-osiowej obróbki z dużą prędkością.

REKLAMA

​​

„Skomplikowane systemy mocowania narzędzi nie tylko wymagają dużej uwagi i odpowiedniego szkolenia, aby uniknąć obrażeń u operatora, ale także dodatkowego czasu i nakładów finansowych” — twierdzi Yves Heitz, kierownik ds. produktu w firmie Seco. „Oprawki hydrauliczne i tuleje redukcyjne Seco eliminują zarówno ryzyko, jak i wszelkie dodatkowe czynności konserwacyjne, dzięki czemu użytkownicy mogą szybciej wykonywać obróbkę, uzyskując wszechstronność mocowania za sprawą mniejszej liczby potrzebnych narzędzi”.

Aby zapewnić większą elastyczność procesu mocowania narzędzi skrawających o różnych rozmiarach, tuleje redukcyjne 05FHC z rowkami, przeznaczone do uchwytów hydraulicznych, umożliwiają mocowanie trzpieni o różnych średnicach w jednym uchwycie. Tuleje te działają z chłodzeniem przelotowym przez narzędzie lub chłodzeniem peryferyjnym oraz mogą działać z narzędziami o rozmiarach metrycznych lub calowych.

Niewielkie bicie i wysoka precyzja

Według Heitza przy wysokich prędkościach wrzeciona niezbędna jest kontrola bicia uchwytu narzędzia. Na przykład podczas obróbki z prędkością sięgającą 25 000 obr./min oprawki hydrauliczne i tuleje rozprężne firmy Seco ograniczają bicie i związane z nim drgania. Użytkownicy zyskują bezproblemowe mocowanie narzędzia bez dodatkowych kosztów związanych ze specjalistycznymi uchwytami.

Aby kontrolować drgania, oprawki hydrauliczne Seco wyposażone są w wewnętrzne zbiorniki, w których olej wytwarza duże siły mocujące narzędzie na całym obwodzie (360°), działając jako naturalny układ tłumienia drgań — włączany za pomocą prostego obrotu śruby z łbem sześciokątnym. Ponadto tuleje redukcyjne zaciskają się równomiernie i całkowicie wokół trzpieni narzędziowych, zapewniając precyzyjne centrowanie i siłę uchwytu.

Tuleje redukcyjne z rowkami są dostępne w wersjach z chłodziwem w układzie zamkniętym i obwodowym, a uchwyty hydrauliczne obsługują wszystkie narzędzia obrotowe Seco. Oprawki są kompatybilne ze wszystkimi typowymi oprawkami wrzecion w obrabiarkach, w tym: HSK, DIN, BT, BT stożkowe/czołowe, CAT.

Stożkowe/czołowe i cylindryczne trzpienie proste. Narzędzia z trzpieniem metrycznym mocowane są bezpośrednio wewnątrz średnic wewnętrznych uchwytów, natomiast trzpienie calowe są utrzymywane za pomocą tulei redukcyjnych.

Więcej informacji dotyczących cech i danych technicznych uchwytów hydraulicznych i tulei redukcyjnych Seco można uzyskać u lokalnego przedstawiciela firmy Seco lub pod adresem https://www.secotools.com/article/m_7244

Firma Seco Tools została założona w szwedzkiej miejscowości Fagersta. Obecnie działa w ponad 75 krajach i jest czołowym ogólnoświatowym dostawcą rozwiązań w dziedzinie obróbki metalu, obejmujących frezy na płytki wymienne, frezy monolityczne, narzędzia tokarskie, narzędzia do obróbki otworów, obróbki gwintów oraz systemy narzędziowe. Jako stawiające na ludzi przedsiębiorstwo, które prowadzi od ponad 80 lat działalność w branży obróbki, firma Seco Tools napędza rozwój innowacji na każdym etapie procesu produkcji, zapewniając precyzyjną obróbkę i wysoką jakość wytwarzanych produktów. Więcej informacji na temat innowacyjnych produktów oraz usług Seco Tools oferowanych wszystkim sektorom przemysłu, można znaleźć na stronie www.secotools.com.

Przypisy