Oznakowanie urządzeń przeciwwybuchowych

Utrzymanie ruchu

Bezpieczeństwo przeciwwybuchowe wywodzi się z górnictwa, stąd jest oczywiste, że pierwsze polskie wymagania techniczne dotyczyły właśnie górnictwa węglowego. Wymagania te zawarto w wydanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich1 normie PNE-17:1930 Przepisy budowy i ruchu urządzeń elektrycznych prądu silnego w podziemiach kopalń.

Przepisy te wymagały potwierdzenia przez odpowiednią jednostkę badawczą poprawności konstrukcji. Paragraf 13 przepisów – Wyrobiska (pomieszczenia) z gazami wybuchowymi lub pyłem węglowym – stanowił m.in., że „Mają być stosowane tylko takie maszyny [...], których budowa odpowiada «wskazówkom budowy [...]», i których zgodność z temi zasadami stwierdzona została przez miarodajną polską stację doświadczalną [...]”2.
Odpowiednie wymagania zawarto w Dodatku – Wskazówki budowy maszyn, transformatorów i przyrządów, przeznaczonych do pracy w gazach wybuchowych. Paragraf 1 ww. Dodatku stanowił, że  „Wszystkie maszyny, przyrządy, kable itp. muszą być tak zbudowane, ustawione, zabezpieczone, obsługiwane i utrzymywane, aby przy normalnej pracy nie mogły spowodować powstania iskier w niebezpiecznej przestrzeni otaczającej”.
Warto zauważyć, że nie analizowano stanów awaryjnych, a bezpieczeństwo przeciwwybu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy