Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

28 grudnia 2018

Planujesz mobilne stanowisko pracy na wysokości? Oto 4 propozycje dla zakładów przemysłowych

0 104
Choć praca na wysokości kojarzy się przede wszystkim z branżą budowlaną, to urządzenia takie jak drabiny, pomosty i rusztowania jezdne równie często wykorzystywane są przez specjalistów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych.

Planujesz mobilne stanowisko pracy na wysokości? Oto 4 propozycje dla zakładów przemysłowych

Choć praca na wysokości kojarzy się przede wszystkim z branżą budowlaną, to urządzenia takie jak drabiny, pomosty i rusztowania jezdne równie często wykorzystywane są przez specjalistów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych. Stawiane przed fachowcami zadania, nierzadko wymagają ciągłego przebywania nad podłożem, dlatego pracodawcy zobowiązani są do tworzenia mobilnych stanowisk pracy na wysokości, które będą nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne.

Oferta gotowych urządzeń do pracy na wysokości dedykowana sektorowi przemysłowemu jest niezwykle bogata. Możemy wybierać pośród szybkich w użyciu drabin przystawnych, wolnostojących oraz przegubowych, dedykowanych krótkotrwałym pracom, lub postawić na konstrukcje jezdne w postaci pomostów, schodów, drabin z platformą oraz rusztowań, które zapewnią nie tylko bezpieczny i szybki dostęp do wysokich maszyn oraz instalacji, ale stanowić będą samodzielne – wygodne i mobilne – stanowiska pracy.

Pomosty jezdne – ochrona i komfort

Pomosty jedne (fot. 1) to duża grupa urządzeń, których największą zaletą jest lekka konstrukcja, możliwość łatwego przemieszczania oraz natychmiastowa gotowość do wykorzystania. Obsługą może zająć się tylko jeden pracownik, który bez problemu i konieczności użycia dużej siły może zmieniać miejsce ustawienia pomostu. – Pomosty jezdne to niezwykle komfortowe i bezpieczne konstrukcje, które – w zależności od wersji – gwarantują wejście z jednej lub dwóch stron. Niezależnie od modelu, wyposażone są w dużą platformę roboczą wykonaną zwykle z ryflowanego aluminium, które zapobiega poślizgnięciu się np. w wilgotnym środowisku. Użytkownika, będącego na platformie, z dwóch lub trzech stron, chronią barierki o wysokości 1 m, które są zintegrowane z listwami na wysokości kolan oraz zespolone z poręczami. Cztery samoblokujące się rolki nie tylko gwarantują łatwe przemieszczanie, ale wraz z hamulcem dbają o bezpieczne i komfortowe użytkowanie – podkreśla zalety pomostów Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.

Warto zwrócić uwagę na wersje kompaktowe (fot. 2), chętnie wykorzystywane w niewielkich zakładach produkcyjnych, pomieszczeniach z ograniczoną przestrzenią lub w wąskich przejściach między taśmami produkcyjnym lub r...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy