Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

28 kwietnia 2020

Przemysł 4.0 w intralogistyce, czyli nowoczesny transport materiałów

0 205
Automatyzacja jest już niemal wszechobecna – coraz więcej procesów intralogistycznych opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) oraz koncepcji inteligentnej fabryki (smart factory). Warto więc zwrócić uwagę na najważniejsze zjawiska z zakresu Przemysłu 4.0, które mogą wpłynąć na przyszłość przedsiębiorstw dążących do posiadania tego typu inteligentnych zakładów.

1. Kształtowanie nowych relacji na linii człowiek – maszyna

Inteligentne fabryki przyszłości charakteryzują się niesamowicie wysokim stopniem automatyzacji, dzięki któremu wiele operacji może zostać przeprowadzonych bez ludzkiej ingerencji. Ta koncepcja wcale nie czyni czynnika ludzkiego zbędnym, lecz pozwala ona człowiekowi przejąć nowe zadania w funkcji operatora. Jego zadania nadzorujące, kontrolne i interwencyjne wymagają innego poziomu kwalifikacji. Z tego względu zaleca się stworzenie i wdrożenie możliwie intuicyjnego oprogramowania, łącznie z odpowiednim interfejsem użytkownika, który będzie przyjazny dla personelu. Przykładem może być SMART Control, rozwiązanie stworzone przez firmę Remmert, służące inteligentnemu zarządzaniu i obsłudze modułów do magazynowania, przy jednoczesnej automatyzacji procesów. Oprócz jego nowoczesnej architektury, zaletą tego oprogramowania jest zintegrowane zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami dostępu oraz szeroko zakrojona funkcjonalność serwisowa, a także udostępnianie informacji statusowych przydatnych do zarządzania danymi materiałów i magazynów.

W silnie skomunikowanym systemie intralogistycznym obowiązuje jedna zasada główna: im większy system, tym bardziej złożony. Z tego względu zastosowane w interfejsie użytkownika oprogramowanie powinno mieć jasny, modułowy i przejrzysty design. Programiści i projektanci powinni dlatego postawić na wyrazisty język obrazów, na przykład pod postacią piktogramów. Dodatkowo ważną rolę odgrywają specjaliści od tzw. szczupłego zarządzania...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy