Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

5 listopada 2015

RAPORT TECHNICZNY: Przezorność popłaca

0 102
Aktywna konserwacja przenośników taśmowych pozwala zwiększyć ich wydajność i trwałość oraz zminimalizować przestoje

"Energia bierna" jest pojęciem z elektrotechniki. Używa się go w odniesieniu do odbiorników elektrycznych, które pobierają więcej energii niż ją przekształcają w energię użyteczną. Pojęcie to doskonale pasuje do koncepcji utrzymania ruchu stosowanej w wielu przedsiębiorstwach. Często koncepcje takie zakładają podejmowanie działań dopiero wtedy, gdy komponenty przenośników taśmowych w kopalniach węgla, stalowniach lub w zakładach przerobu drewna się zużyją, silniki pobierają zbyt dużo energii lub systemy nie pracują już wydajnie. Rozpoczyna się poszukiwanie usterek, części trzeba zamówić i wymienić. Produkcja wstrzymana jest na czas nieokreślony, a jest to bardzo kosztowne. Aby zminimalizować takie negatywne efekty technicy serwisu FLEXCO oferują przeprowadzanie regularnych ocen. Na ich podstawie możliwe jest aktywne utrzymanie ruchu. Pracownicy utrzymania ruchu mogą usunąć uszkodzenia, zanim doprowadzą do nieplanowanego postoju urządzenia. Dzięki temu zagwarantowana jest bezpieczna praca oraz wysoka dyspozycyjność przenośników taśmowych. Można uniknąć niepotrzebnych przestojów maszyn i obniżyć długoterminowe koszty eksploatacji.

Pracownicy codziennie pracujący przy urządzeniu często nie są w stanie rozpoznać drobnych i przebiegających skrycie zmian – albo wykrywają je dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Dlatego zaleca się zatrudnienie specjalistów z serwisu zewnętrznego, którzy dokonają obiektywnej oceny przenośników. Dzięki temu przedsiębiorstwo może całkowicie skupić się na swojej działalności i nie musi delegować swojego personelu do tego typu czynności. FLEXCO jest wiodącym specjalistą w dziedzinie mechanicznych systemów do łączenia taśm przenośnikowych, zgarniaczy do taśm przenośnikowych, urządzeń do centrowania biegu taśmy, łoży odbojowych i okładzin do bębnów do lekkich i ciężkich przenośników taśmowych. Pracownicy serwisu FLEXCO przejmują na siebie między innymi ocenę aktualnego stanu przenośników taśmowych przeprowadzaną na miejscu u użytkowników. Na tej podstawie można pewnie wykryć niebezpieczne miejsca i tym samym znacznie zwiększyć bezpieczeństwo pracowników pracujących przy urządzeniu.

Częstym zagrożeniem jest transport powrotny materiału. Część transportowanego materiału nie spada z taśmy w punkcie jego przekazywania, lecz przywiera do taśmy i w pewnym momencie odrywa się od powracającej taśmy przenośnikowej i spada w dół. Spadający w taki sposób materiał stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Z jednej strony może dojść do obrażeń podczas czyszczenia pod urządzeniem, a z drugiej strony sypki materiał, jak np. węgiel, może zwiększyć zagrożenie pożarowe, gdy będzie leżał wokół przenośnika taśmowego. Bezpieczeństwo pracowników powinno mieć dla użytkownika urządzenia najwyższy priorytet. Wady urządzeń mogą być ponadto powodem nałożenia wysokich kar na użytkownika. Ponadto, w wypadku doznania przez pracowników ciężkich obrażeń, urządzenia takie muszą zostać wyłączone.

 

Wydatki, które prowadzą do oszczędności

Conveyor Equipment Manufacturers Association (CEMA), stowarzyszenie północnoamerykańskich producentów przenośników taśmowych, ocenia roczne koszty konserwacji na około pięć procent wartości nowego przenośnika taśmowego. Do tego dochodzi około dwa procent kosztów na instalację. Dzięki zapobiegawczemu utrzymaniu ruchu użytkownicy mogą znacznie wydłużyć trwałość oraz produktywność przenośników taśmowych i tym samym całych instalacji. Komponenty są wymieniane we właściwym czasie, co ma wpływ na niezakłóconą eksploatację całego systemu.

Decydujące jest przy tym, żeby kontrolować cały system, a nie tylko wymieniać pojedyncze, wadliwe komponenty. Oznacza to, że technicy serwisu nie tylko identyfikują problemy występujące w przenośniku taśmowym, ale również zalecają użytkownikom rozwiązania pozwalające na usunięcie przyczyn i ich trwałe unikanie.

 

Oszczędzaj czystą gotówkę

Użytkownicy powinni starannie wybierać zewnętrznych inżynierów serwisu. Decydować powinno posiadane doświadczenie w zakresie różny...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy