Rozpoczęły się targi ITM INDUSTRY EUROPE

Korespondencja własna z Poznania

Aktualności

W dniach od 4 do 7 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zagościły najnowocześniejsze rozwiązania determinujące rozwój światowego i polskiego przemysłu. W dziesięciu pawilonach wypełnionych maszynami, robotami oraz sprzętem i systemami niezbędnymi do funkcjonowania współczesnych fabryk swoje produkty prezentuje ponad 700 firm z całego świata.

Jak podkreślają organizatorzy targów ITM, w tym roku mija dokładnie 10 lat od powstania założeń inicjatywy Przemysłu 4.0. Ta burzliwa dekada związana z cyfrowym rozwojem przemysłu bardzo dobrze widoczna jest na tegorocznych, targowych ekspozycjach poszczególnych firm, gdzie w ramach odbywających się wspólnie targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING prezentowane są najnowsze, innowacyjne technologie z sektora automatyzacji, robotyzacji, digitalizacji a także intralogistyki.

REKLAMA

​​

– Idea przemysłu 4.0 , o której zaczynaliśmy mówić dekadę temu, dziś jest codziennością i jest mocno widoczna na ITM INDUSTRY EUROPE w ofercie produktów i technologii prezentowanych na targach. Możemy śmiało powiedzieć, że rozpoczynamy dekadę przemysłu 5.0. Największym wyzwaniem będzie połączenie robotyzacji i automatyzacji z czynnikiem ludzkim. W tej edycji można zwiedzić ekspozycję ponad siedmiuset wystawców. To oznacza, że nie tylko gospodarka, ale także branża eventowa podnoszą się po trudnym czasie pandemii – powiedział podczas ceremonii otwarcia Filip Bittner, wiceprezes Zarządu Grupy MTP.

Złote Medale MTP

Na kilka dni przed rozpoczęciem targów wręczono Złote Medale MTP. Kapituła postanowiła przyznać aż dwadzieścia dwa Złote Medale produktom zgłoszonym przez wystawców targów ITM Industry Europe. Dodatkowo pięć tych prestiżowych nagród otrzymali wystawcy prezentujące swoją ofertę na targach Modernlog. Na czele kapituły konkursu stanął prof. dr hab. inż. Michał Adam Wieczorowski, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Politechniki Poznańskiej. Zastąpił na tym stanowisku wieloletniego przewodniczącego prof. dr hab. inż. Jana Żurka– Prorektora ds. współpracy z gospodarką, kierownika Zakładu Projektowania Technologii, Instytutu Technologii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej.

- W bieżącym roku zarząd Grupy MTP złożył mi bardzo zaszczytną propozycję przewodniczenia obradom Sądu Konkursowego kwalifikującego zgłoszone rozwiązania do Złotego Medalu. To bardzo odpowiedzialne zadanie, które jednak ułatwia znakomite grono ekspertów dziedzinowych. To właśnie ich wiedza pozwala dostrzec te tzw. perełki wśród przedstawianych propozycji – zauważa prof. Wieczorowski.

- Dostrzegalne są również rozwiązania oparte o budowę modułową, która pozwala na szybsze i bardziej elastyczne przezbrajanie stanowisk. Normą stało się także stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju, w tym podejście mocno nacechowane ekologią i troską o zapewnienie jak najlepszego świata, który nas otacza, dla przyszłych pokoleń. Uwidacznia się to między innymi w zastosowanych materiałach oraz zmniejszeniu zużycia energii potrzebnej do zasilania urządzeń i prowadzenia procesów technologicznych. Pojawiają się rozwiązania, w których producenci myślą o strategii Przemysł 5.0, jako kolejnym kroku w rozwoju technologicznym po Przemyśle 4.0. - komentuje tegoroczną edycję konkursu Przewodniczący kapituły.

Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy przyznana została specjalna nagroda Grand Prix za wyjątkowe rozwiązanie, które cechuje się szeregiem innowacyjnych możliwości. Takim systemem okazał się być ProtoPlastMaker 4.0 – centrum addytywno-skrawające obróbki tworzyw sztucznych zgłoszone przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wyprodukowane przez PPHU Poligraf Wiesław Kasprowiak.

Pełna lista nagrodzonych medalami produktów dostępna jest na stronie Międzynarodowych Targów Poznańskich: https://itm-europe.pl/pl/aktualnosci/laureaci-zlotego-medalu-2024/

Targowe ekspozycje

Tegoroczna targowa ekspozycja wyróżnię się szeregiem nowości organizacyjnych.

- Nowością w tym roku będzie Strefa Bezpieczeństwa gdzie szykujemy wyjątkowe show – testy uderzeniowe! Pięć wiodących firm działających w branży bezpieczeństwa przemysłowego połączy siły, by każdego dnia targów o wyznaczonych godzinach, stworzyć spektakularne widowisko. A wszystko po to by pokazać możliwości bezpiecznej pracy dla maszyn i ludzi. – zapowiada Anna Lemańska-Kramer.

Wszyscy współorganizatorzy Strefy Bezpieczeństwa prezentują na niej swoje innowacyjne produkty i rozwiązania w czasie rzeczywistej pracy, odwzorowując warunki pracy maszyn na hali produkcyjnej czy magazynowej i ochronę ludzi oraz mienia jednocześnie.

Jeśli chodzi o roboty, to oprócz robotów spawalniczych, zrobotyzowanych systemów montażowych, w tym robotów tupu delta, czy robotów wspomagających pracę maszyn CNC, wystawcy zaprezentowali szereg modeli robotów współpracujących, czyli tzw. cobotów.

 - W tym roku kluczowi producenci wspólnie stworzyli specjalną Strefę Robotów Współpracujących, które są strategicznym elementem przemysłu 4.0 i gwarantem optymalizacji procesów produkcyjnych. Rosnąca popularność cobotów wynika z faktu, że człowiek może z nimi pracować „ramię w ramię” w jednej przestrzeni a odpowiednie oprogramowanie wyklucza ewentualną kolizję. Doświadczenia wielu firm produkcyjnych pokazują, że inwestycja w roboty współpracujące stosunkowo szybko się zwraca – przekonuje dyrektor targów ITM.

Kolejną nowości, stworzoną w ramach inicjatywy Nauka dla Gospodarki jest strefa Strefa Nauki i Startupów. Organizatorami Strefy Nauki i Startupów są: Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii. To organizacje skupiające łącznie ponad 120 jednostek zajmujących się komercjalizacją wyników badań naukowych i transferem wiedzy z polskich uczelni oraz instytutów badawczych.

- Można tutaj zapoznać się z wynalazkami i startupami oraz poznać naukowców i osoby odpowiedzialne za współpracę na linii nauka i biznes z 15 polskich uczelni. Prezentowane są także innowacje w przemyśle oraz sposoby pozyskania dotacji na badania i rozwój. – zachwala tą inicjatywę Jakub Jasiczak, prezes Zarządu Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o Fabryce Przyszłości, która prezentowana jest na Specjalnej Strefie przygotowanej przez firmę DBR77. Co ciekawe, całe stoisko DBR77 jest odwzorowane w Cyfrowym Bliźniaku, a w strefie AR/VR warto sprawdzić, czy świat wirtualny zgadza się ze światem rzeczywistym.

- Mamy dla zwiedzających coś wyjątkowego! Przemysł 4.0 jest jak labirynt pełen trudnych definicji i technologii: IoT, Big Data, AI, Digital Twin. Łatwo się w tym wszystkim pogubić a optymalizacja produkcji i zapewnienie stabilności dostaw to sprawa kluczowa dla każdej firmy. Pomagamy przejść firmom przez ten technologiczny labirynt. – mówi Piotr Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający w DBR77.

Oczywiście to nie jedyne interesujące inicjatywy i produkty jaki oglądać do piątku można na targach ITM. Zapraszam zatem do obejrzenia naszej targowej fotorelacji, dzięki której dowiedzą się Państwo, znacznie bardziej szczegółowo co ciekawego można było zobaczyć na tegorocznych targowych stoiskach. 

 

 

 

Przypisy