Rozwiązania napędowe do automatyzacji procesu magazynowania

Artykuły

Proces magazynowania i transportu profili metalowych w firmie Retech Sp. z o.o. znacząco usprawniony przez Baumalog Sp. z o.o. dzięki zastosowaniu rozwiązań oferowanych przez NORD.

Składowanie komponentów wykorzystywanych do produkcji jest jedną z kluczowych kwestii dla każdego producenta. Wraz ze wzrostem wolumenu sprzedaży rośnie potrzeba sprawnego zarządzania magazynem oraz utrzymania odpowiednio dużego stopnia jego bezawaryjności. Automatyzacja procesu składowania i transportu pozwala znacząco zwiększyć potencjał produkcyjny oraz zapewnić bezpieczeństwo pracy. Rynek oferuje spersonalizowane, nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, wykorzystując najnowsze technologie z dziedziny robotyki, automatyki i informatyki. Odpowiednie dopasowanie automatycznego systemu magazynowania wpływa na usprawnienie procesów logistycznych co z kolei zmniejsza ilość błędów ludzkich i przekłada się na skrócony czas realizacji zamówień złożonych przez Klientów. 

REKLAMA

​​

Dostawca nowoczesnych systemów automatycznego magazynowania i transportowania

Baumalog to polska firma inżynierską produkującą automatyczne systemy magazynowe i transportowe wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Firma konstruuje, wytwarza oraz uruchamia rozwiązania umożliwiające automatyzację procesów przetwarzania (przede wszystkim blach, profili, prętów i innych materiałów o dużych masach i gabarytach) oraz zwiększające efektywność procesów związanych z logistyką wewnętrzną, optymalizujące przepływ materiałów zarówno w procesie produkcyjnym jak i na etapie kompletacji i wysyłki. Baumalog jest również autoryzowanym dealerem na terenie Polski włoskiej firmy Modula – producenta automatycznych regałów windowych. Baumalog od wielu lat wykorzystuje w swoich konstrukcjach układy napędowe dostarczane przez firmę NORD - falowniki oraz motoreduktory charakteryzujące się wysoką sprawnością oraz bezawaryjnością. Klientami firmy są głównie przedsiębiorstwa z sektora przetwórstwa i dystrybucji stali, aluminium oraz metali kolorowych, używające w procesach produkcyjnych materiałów o dużych gabarytach i masach jak arkusze blach, profile, pręty rury czy narzędzia takie jak matryce, formy, stemple. Jedną z większych realizacji firmy było dostarczenie oraz uruchomienie nowoczesnego systemu składowania oraz transportu rur i profili dla firmy Retech Sp. z o.o.

Projekt wymagający zastosowania wysokiej klasy rozwiązań magazynowania i transportu:

Retech Sp. z o.o. to producent rozwiązań ze stali nierdzewnej głównie na potrzeby branży HORECA (łączne określenie sektora hotelarskiego oraz gastronomicznego (ang. Hotel, Restaurant, Catering/Café). W związku z zakupem światłowodowej wycinarki laserowej do profili  firma stanęła przed wyzwaniem dostarczenia wystarczającej ilości materiałów do obróbki, tak aby zagwarantować ciągłość procesu produkcyjnego i pełne wykorzystanie najnowszej technologii cięcia laserowego. Retech zdecydował się na automatyzację przepływu materiałów korzystając z rozwiązań firmy Baumalog. Automatyczny magazyn rur i profili został opracowany pod konkretne oczekiwania zamawiającego - magazyn o wysokości 8 m składa się ze struktury nośnej, wyposażonej w 2 rzędy regałów z 5 kolumnami, 68 ruchomych półek o wymiarach 6200 × 450 × 600 mm i nośności 1750 kg każda oraz układnicy. System wyposażony został w ruchomą stację załadunkową umożliwiającą załadunek profili na zewnątrz hali i transport do jej wnętrza oraz dwie ruchome stacje rozładunkowe współpracujące z suwnicami i wycinarkami laserowymi do profili wewnątrz hali. Całość działa w trybie automatycznym - po wydaniu komendy przez operatora na pulpicie sterującym wymagane artykuły są transportowane do jednej ze stacji rozładunkowych. Kolumny składowania wraz z układnicą i stacjami załadunkowo-rozładunkowymi dostarczone przez Baumalog wymagały użycia 6 napędów firmy NORD.

Automatyzacja procesu magazynowania idealnie dopasowana do wymagań klienta:

Firma Getriebebau NORD jest jednym ze światowych liderów w branży producentów napędów - zarówno urządzeń mechanicznych jak i elektronicznych. Asortyment obejmuje motoreduktory, przekładnie przemysłowe, przetwornice częstotliwości, softstarty i zdecentralizowane sterowanie napędem. Na całym świecie firma NORD posiada specjalnie przeszkolony personel gwarantujący kompetentną poradę, możliwie krótkie czasy dostaw, bezpośredni, niezawodny serwis oraz wysoki poziom elastyczności podczas zajmowania się indywidualnymi życzeniami klientów.

W opisywanym projekcie NORD dostarczył 6 zestawów napędów o mocy od 0,75 kW do 3 kW. W konstrukcji układów napędowych zastosowano motoreduktory walcowo-stożkowe oraz walcowe w korpusie płaskim.

Motoreduktory walcowo-stożkowe NORD są najlepszym wyborem kiedy wymagane jest wysokie przełożenie i moment obrotowy. Najczęściej takie rozwiązanie napędowe znajduje zastosowanie w konstrukcji przenośników taśmowych, systemów intralogistyki i technologii pakowania. Oprócz rozwiązań mechanicznych w automatycznych regałach Baumalog zastosowano również elementy elektroniki napędowej NORD. Do sterowania silnikami napędów wykorzystano przetwornice częstotliwości NORDAC PRO. Serię falowników NORDAC PRO opracowano specjalnie do montażu w szafach sterowniczych. Przetwornice takie współpracują zarówno z silnikami synchronicznymi, jak i asynchronicznymi, spełniając również wszystkie możliwe wymagania Klientów dzięki szerokiemu zakresowi opcji. Oferują one moc od 0,25 do 160 kW i możliwość rozbudowy o opcjonalne moduły wtykowe. Koncepcja zmiennego chłodzenia zapewnia optymalne odprowadzanie ciepła. Urządzenia wyposażono w kompleksowy zestaw zabezpieczeń obejmujących wszystkie elementy napędu. Kontrola pozycjonowania zapewnia nie tylko precyzyjne ustawianie napędu pomiędzy punktami niezależnie od jednostki sterującej, lecz również możliwość pozycjonowania względnego osi pętli nieskończonych.

Zastosowane produkty NORD zapewniły ruch układnicy po szynie pomiędzy regałami, pionowy ruch windy w celu przywiezienia lub odwiezienia półki z materiałem, przemieszczanie półek w kierunku poziomym oraz dosuwanie windy do kolumny składowania. Napędzają również stację załadunkowo-rozładunkową na zewnątrz budynku i stacje rozładunkowe wewnątrz budynku skąd materiały pobierane są na wycinarkę laserową. Automatyzacja procesu magazynowania i transportu profili w firmie Retech przyczyniła się do znacznego usprawnienia procesu produkcyjnego oraz zwiększenia bezpieczeństwa pracy, a zastosowanie wysokiej klasy komponentów jak napędy NORD, zapewnia sprawne i bezawaryjne działanie całego systemu.

Baumalog stosuje napędy NORD we wszystkich oferowanych przez siebie automatycznych systemach magazynowych, a jako główne zalety wskazuje m.in. wysoką sprawność, niezawodność, cichą pracę, szeroki wybór produktów oraz łatwy montaż.

Fot. 1

Fot. 2

Fot. 3

Fot. 4

(Źródło: NORD)

Przypisy