Rynek robotyki w Europie i regionie CEE

Automatyka i robotyka

Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) opublikowała pod koniec minionego roku najnowszy raport podsumowujący sprzedaż robotów w 2019 r. Jak wynika z danych IFR, populacja maszyn w przemyśle rośnie i niedługo dobije do 3 mln jednostek. Jednym z krajów, które zdaniem Federacji w 2019 r. były liderami, jest Polska. Nasz kraj pierwszy raz w historii badania znalazł się w czołowej piętnastce rynków kupujących najwięcej robotów przemysłowych.

Raport World Robotics 2020 opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) za rok 2019 przynosi pozytywne informacje o polskim rynku, który oparł się globalnemu trendowi spadkowemu. W 2019 r. liczba dostarczonych robotów przemysłowych na świecie wyniosła ponad 373 tys. jednostek (-12%). Polska z wynikiem 2642 nowych instalacji (w porównaniu do 2651 w 2018 r.) wygląda na tym tle bardzo dobrze, potwierdza to 14. miejsce w rankingu sprzedaży. Liczba robotów przemysłowych pracujących na świecie szacowana jest na ponad 2,7 mln. 

REKLAMA

​​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. 1.Polska na tle innych krajów pod względem sprzedaży robotów na świecie; dane: IFR, źródło: Universal Robots

Motoryzacja, tworzywa sztuczne i chemia 

Łączna liczba robotów przemysłowych pracujących w Polsce wg IFR to 15 800. Najwięcej nowych robotów w 2019 r. dostarczono do przemysłu motoryz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy