Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) opublikowała pod koniec minionego roku najnowszy raport podsumowujący sprzedaż robotów w 2019 r. Jak wynika z danych IFR, populacja maszyn w przemyśle rośnie i niedługo dobije do 3 mln jednostek. Jednym z krajów, które zdaniem Federacji w 2019 r. były liderami, jest Polska. Nasz kraj pierwszy raz w historii badania znalazł się w czołowej piętnastce rynków kupujących najwięcej robotów przemysłowych.
Raport World Robotics 2020 opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) za rok 2019 przynosi pozytywne informacje o polskim rynku, który oparł się globalnemu trendowi spadkowemu. W 2019 r. liczba dostarczonych robotów przemysłowych na świecie wyniosła ponad 373 tys. jednostek (-12%). Polska z wynikiem 2642 nowych instalacji (w porównaniu do 2651 w 2018 r.) wygląda na tym tle bardzo dobrze, potwierdza to 14. miejsce w rankingu sprzedaży. Liczba robotów przemysłowych pracujących na świecie szacowana jest na ponad 2,7 mln.
Rys. 1.Polska na tle innych krajów pod względem sprzedaży robotów na świecie; dane: IFR, źródło: Universal Robots
Motoryzacja, tworzywa sztuczne i chemia
Łączna liczba robotów przemysłowych pracujących w Polsce wg IFR to 15 800. Najwięcej nowych robotów w 2019 r. dostarczono do przemysłu motoryzacyjnego – ich udział w ogólnej sprzedaży wyniósł 37% – oraz tworzyw sztucznych i chemicznego – 15%.
Jak to wygląda w liczbach? 982 roboty (+11% w stosunku do 2018 r.) trafiły do przemysłu motoryzacyjnego, 386 (-5%) do branży tworzyw sztucznych i chemii, 252 (+11%) do sektora metalowego i maszynowego, 192 (+41%) do przemysłu elektrycznego i elektronicznego. Rekordowy 111% wzrost zanotował sektor żywności
i napojów – 135 nowych robotów. Jeśli chodzi o aplikacje, najwięcej instalacji było związanych z przeładunkiem materiałów i obsługą maszyn (59%), spawaniem i zgrzewaniem (15%) oraz montażem (7%).
– Perspektywy dla robotyzacji w Polsce są cały czas bardzo dobre. Widzimy, że dotyczy to również robotów współpracujących, które zyskują na popularności ze względu na dostępność cenową, szybki zwrot z inwestycji i cechy użytkowe – łatwość adaptacji do nowych zadań, uniwersalność zastosowań, prostota wdrożenia
i bezpieczeństwo pracy obok człowieka, także w ograniczonej przestrzeni. Dobrą wiadomością jest wysoka dynamika w różnorodnych branżach. Pokazuje to, że robotyzacja nie jest już tylko domeną sektora motoryzacyjnego, ale obejmuje coraz to nowe branże i aplikacje – mówi Slavoj Musilek, General Manager w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Universal Robots.
Rys. 2.Polska na mapie robotyzacji pod względem sprzedaży robotów przemysłowych; dane: IFR, źródło: Universal Robots
Rynek AMR i AGV warty 1...
Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem