Robotyzacja to pojęcie używane od wielu lat w świecie przemysłowym. Dotyczy ono zastąpienia pracy ludzkiej i pracy konwencjonalnych urządzeń przez urządzenie, jakim jest robot.
Automatyka i robotyka
Robotyzacja to pojęcie używane od wielu lat w świecie przemysłowym. Dotyczy ono zastąpienia pracy ludzkiej i pracy konwencjonalnych urządzeń przez urządzenie, jakim jest robot.
Robotyka przemysłowa rozwija się od lat. Jednak w ostatnim roku popyt na mechanicznych pracowników wyraźnie wzrósł i według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) zaowocował rekordowym wynikiem ponad 517 tys. (+ 31 proc.) nowych robotów przemysłowych zainstalowanych w światowym przemyśle. Większe zainteresowanie inwestycjami w roboty było widoczne również w polskiej produkcji, która pozyskała 3 348 sztuk nowych robotów. To przyspieszenie pokazuje, że firmy coraz silniej odczuwają potrzebę optymalizacji procesów wytwórczych i duże nadzieje pokładają w automatyzacji.
Portal Online Support został wzbogacony o nową funkcjonalność „Części zamienne i akcesoria”, dzięki której Klienci mogą wybierać części zamienne, zamienniki produktów oraz usługi i akcesoria, a także składać na nie zamówienia i dokonywać zakupów online.
Nowe czujniki z serii 36 firmy Leuze wykrywają obiekty nawet przy bardzo dużym zakresie roboczym. Atrakcyjna cenowo konstrukcja czujników zapewnia istotne korzyści producentom i operatorom wysoce zautomatyzowanych systemów.
Podczas modernizacji zakładu DB Cargo Polska w Rybniku wykorzystano innowacyjny system indukcyjnego przesyłu energii MOVITRANS® firmy SEW-EURODRIVE Polska. Został on zastosowany do zasilania automatycznego wózka transportowego, zaprojektowanego przez firmę Lean-Tech.
W ramach czasopisma SUR niejednokrotnie poruszany był temat oceny ryzyka, przede wszystkim w kontekście jego minimalizowania na danym stanowisku pracy (ryzyko zawodowe). W tym numerze skupię się jednak na poprawności wykonania oceny ryzyka dla maszyn, robotów czy linii produkcyjnych.
Bez wątpienia rynek robotów współpracujących będzie się gwałtownie rozwijał w ciągu kilku najbliższych lat, a do najważniejszych wyznaczników doboru kontrahentów należeć będzie cena, bezpieczeństwo, elastyczność i łatwość programowania.
Problemy z rekrutacją wykwalifikowanych pracowników magazynowych są w branży codziennością – zwłaszcza w logistycznych zagłębiach z rozbudowanymi kompleksami centrów dystrybucyjnych. Firma Tarkett poradziła sobie z tym wyzwaniem dzięki automatyzacji części procesów.
Silny&Salamon dostarcza maszyny, które zautomatyzują pakowanie w nowopowstałej fabryce Turck Automation Technology Sp. z o.o. w Lublinie.
CEVA Logistics, globalny operator logistyczny, przy współpracy z Berkshire Grey, wdraża innowacyjne systemy automatyzacji i robotyki wykorzystujące sztuczną inteligencję do zarządzania operacjami w łańcuchach dostaw.
Rozwój przemysłu sprawia, że możliwe jest produkowanie i obrabianie coraz większych elementów, podzespołów i komponentów. Od samego początku najłatwiejszym sposobem na przemieszczanie elementów była praca człowieka. W pewnym momencie doszło do sytuacji, w której przenoszone ładunki, z uwagi na swoje wymiary i masę, stały się dla człowieka niebezpieczne. Rozwiązaniem tego problemu stał się manipulator – urządzenie, które poprzez odciążenie pracownika w zakresie ciężaru przenoszonego ładunku zwiększa jego komfort pracy i poprawia bezpieczeństwo. W opracowaniu opisane zostały rodzaje manipulatorów i ich zastosowanie.
O tym, że rozwój technologii zmienił przemysł, nie trzeba nikogo przekonywać. Rozwiązania, które kiedyś były w sferze konstruktorskich marzeń, dziś są rzeczywistością – automatyka przemysłowa i zrobotyzowane systemy dokonały rewolucji w halach produkcyjnych. Artykuł opowie o roli nowinek technologicznych w procesie produkcji.