Opłacalność cobotów przy małej seryjności produkcji

Automatyka i robotyka

Bez wątpienia rynek robotów współpracujących będzie się gwałtownie rozwijał w ciągu kilku najbliższych lat, a do najważniejszych wyznaczników doboru kontrahentów należeć będzie cena, bezpieczeństwo, elastyczność i łatwość programowania.

Firma Universal Robots sprzedała pierwszego robota współpracującego – nazwanego wówczas przez nią cobotem – na długo przed powszechnym zastosowaniem terminu na określenie tej powstającej klasy robotów. Następnie liderem rynku stała się duńska firma. Sprzedała większą liczbę robotów współpracujących niż wszystkie firmy konkurencyjne łącznie.
Roboty współpracujące – zwane też cobotami (co-robot – collaborative robot) – są przykładem na rozwój robotyki w ostatnich latach. Przenoszą operacje na wyższy poziom. Pracują one ramię w ramię z ludźmi, równoważąc potrzebę bezpieczeństwa z potrzebą elastyczności i produktywności. Można spodziewać się, że roboty współpracujące będą jednym z ważniejszych trendów technologicznych w robotyce w najbliższych latach. Obszarem, gdzie coboty mogą być najefektywniej wykorzystywane, są małe i średnie przedsiębiorstwa, bo w nich uda się najlepiej skorzystać z umiejętności skalowalnych i elastycznych maszyny.
Ponadto podkreśla się, że zakres aplikacji współpracujących rośnie, a współpraca na linii człowiek – robot to także szansa automatyzacji dla przedsiębiorstw każdej wielkości. Ważnym elementem omawianych urządzeń jest także prostota programowania i obsługi.

REKLAMA

​​

Geneza

W grudniu 2008 r. Linatex, duński dostawca technicznych tworzyw sztucznych i gumy do zastosowań przemysłowych, nabył nowego robota UR5 w celu automatyzacji obsługi maszyn CNC i zrobił coś, co wydawało się nieprawdopodobne: zamiast zainstalować robota w klatce ochronnej, z dala od ludzi, jak zwykle robiono w przypadku wszystkich robotów przemysłowych, zamontował go tuż obok pracowników. Zamiast sprowadzić zewnętrznych programistów, którzy opanowaliby skomplikowane skrypty, firmie Linatex udało się zaprogramować robota samodzielnie, przy pomocy ekranu dotykowego, pomimo braku wcześniejszego doświadczenia w zakresie programowania.
Dzięki robotowi współpracującemu UR5 firma Universal Robots stała się nowym, znaczącym graczem w sektorze automatyki przemysłowej, wypalając trwały ślad na nowym terytorium swą ofertą, skierowaną przede wszystkim do małych i średnich producentów, którzy postrzegali robotykę jako zbyt kosztowną i skomplikowaną. 
Od tamte...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy