Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły , Automatyka i robotyka

10 stycznia 2022

Zastosowanie indukcyjnego przesyłu energii MOVITRANS® SEW-EURODRIVE w firmie DB Cargo Polska

0 161

Podczas modernizacji zakładu DB Cargo Polska w Rybniku wykorzystano innowacyjny system indukcyjnego przesyłu energii MOVITRANS® firmy SEW-EURODRIVE Polska. Został on zastosowany do zasilania automatycznego wózka transportowego, zaprojektowanego przez firmę Lean-Tech.

SEW-EURODRIVE Polska, jako lider rynku z zakresu techniki napędowej i automatyzacji produkcji, bardzo często uczestniczy w kompleksowych projektach, których celem jest realizacja skastomizowanych aplikacji. Tego typu projekty, wymagające wieloletniego doświadczenia, modułowych rozwiązań i celnie dobranych usług serwisowych, są specjalnością SEW-EURODRIVE. Najnowszy przykład to wykonanie we współpracy z firmami Lean-Tech oraz Budimex systemu do kolejkowania zestawów kołowych przy użyciu automatycznych, zasilanych bezprzewodowo pojazdów dla DB Cargo Polska.

Firma Budimex zrealizowała dla inwestora - Zakładu Produkcji i Utrzymania Taboru Kolejowego DB Cargo Polska - przebudowę nawy pierwszej hali głównej w zakładzie w Rybniku. Jednym z elementów zadania był właśnie wspomniany system do kolejkowania zestawów kołowych. Realizacja zadania pozwoliła na zwiększenie wydajności linii potokowej do regeneracji zestawów kołowych, poprawę bezpieczeństwa pracowników, podniesienie ergonomii linii, wzmocnienie odporności na trudne warunki pracy i obniżenie kosztów utrzymania.

Zobacz film z tej realizacji.

Inwestorowi szczególnie zależało również na tym, aby cały proces, składający się z dwóch odcinków, przebiegał bezpiecznie dla człowieka i produktów, a także na tym, aby udział pracowników w tym procesie był jak najmniejszy, powtarzalny i efektywny. Dlaczego zatem nie skorzystano ze standardowych rozwiązań dostępnych na rynku?

Zastosowanie tego rodzaju systemów nie było możliwe przy tak precyzyjnych wymaganiach, ograniczeniach na hali produkcyjnej oraz masie i kształcie zestawów kołowych, które regeneruje DB Cargo Polska. Ze względu na duże doświadczenie przy wdrażaniu dedykowanych systemów transportowych, przedstawionej ofercie i czasie dostawy, do realizacja tego zadania została wybrana firma Lean-Tech, która właśnie we współpracy z SEW-EURODRIVE Polska przygotowała automatyczny wózek transportowy.

Największym wyzwaniem w czasie przygotowywania aplikacji było to, że automatyczny wózek transportowy działa w bliskim kontakcie z człowiekiem, przez co strefa pracy nie mogła być wygrodzona. Wózki zostały wyposażone w liczne systemy bezpieczeństwa, takie jak...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy