Skuteczne chłodzenie szaf sterowniczych

Utrzymanie ruchu

W kontekście bezpieczeństwa istotną rolę odgrywają systemy sterowania odpowiedzialne za nadzorowanie procesów produkcji. To właśnie od nich zależy zachowanie ciągłości pracy fabryki, czyli realizowanych założeń technologicznych.

Nie ma wątpliwości co do tego, że miniaturyzacja urządzeń sterujących, przy jednoczesnym zwiększeniu mocy obliczeniowych, pociąga za sobą wzrost wytwarzanego ciepła. Jeżeli szafa sterownicza nie jest chłodzona, to temperatura w jej wnętrzu może przekroczyć 60°C. W efekcie takie urządzenia, jak: przetwornice częstotliwości, zasilacze, komputery, sterowniki czy też terminale wagowe, mogą ulec przeciążeniu. Daleko idącymi konsekwencjami takiego stanu mogą być błędy w pracy urządzeń sterowania, a nawet ich wyłączenia czy też uszkodzenia. Kluczową rolę odgrywa zatem zapewnienie urządzeniom elektronicznym optymalnych warunków pracy. Dla zagwarantowania właściwej pracy urządzeń sterujących temperatura w szafie sterowniczej nie powinna przekraczać 35°C. Temperatura panująca w szafie nie może być również zbyt niska, gdyż może wtedy dojść do kondensacji wody. 
Dla zapewnienia prawidłowego chłodzenia szafy sterowniczej o pewnych zasadach należy pamiętać już na etapie rozmieszczania podzespołów. Stąd też należy wziąć pod uwagę parametry techniczne urządzeń, szczególnie te, które dotyczą chłodzenia. Chodzi przede wszystkim o kierunek montażu, wymaganą wolną przestrzeń oraz wymagania względem zgodności elektromagnetycznej. Jeżeli urządzenia oddają ciepło, to należy uwzględnić odpowiedni odstęp między nimi. Oferowane na rynku systemy klimatyzacji i wentylacji, które znajdują zastosowanie w procesie chłodzenia przemysłowych szaf sterowniczych, cechuje wiele zalet. Przede wszystkim warto podkreślić zwiększoną powierzchnię filtrowania oraz duży wyświetlacz pozwalający na parametryzowanie urządzenia i informowanie o stanie jeg...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy