Standardowe komponenty maszyn dla bezpieczeństwa branży produkcji żywności i napojów

Aktualności Technologie Maszyny i urządzenia

W postpandemicznej rzeczywistości gospodarczej kwestia higieny stała się ważna jak nigdy dotąd. Jedną z branż doceniających jej znaczenie jest produkcja żywności i napojów, a dziś coraz ważniejsze jest utrzymanie tego na nowo wzrastającego trendu. Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem omawia tę kwestię i analizuje, w jaki sposób asortyment produktów Hygienic DESIGN zapewnia korzyści producentom żywności i napojów.

W ciągu ostatnich dwóch lat uwaga opinii publicznej na nowo skupiła się na kwestii zdrowia, czego jednym z rezultatów było zaostrzenie przepisów w branży produkcji żywności i napojów. Ze względu na te bardziej rygorystyczne wymogi, każdy segment produkcji żywności i napojów jest dokładniej monitorowany, co dotyczy wszystkiego - od wdrażania najlepszych praktyk w zakresie BHP, po stosowanie materiałów wyższej jakości.

REKLAMA

​​

Chociaż przepisy te z pewnością zwiększają bezpieczeństwo konsumentów, faktyczne dostosowanie się do nowych regulacji może być wyzwaniem dla producentów, zarówno z perspektywy realizacji, jak i kosztów. Dla niektórych zakładów konieczność wymiany wielu elementów systemu produkcyjnego na raz wydaje się dużym obciążeniem, ponieważ elementy te są drogie, a proces ich zamówienia i dostawy może zająć dużo czasu. W tego typu przypadkach standardowe komponenty norelem Hygienic DESIGN stanowią korzystne rozwiązanie.

Dlaczego stosowanie standardowych komponentów Hygienic DESIGN jest korzystne?

Dokładne przestrzeganie standardów bezpieczeństwa w branży produkcji żywności i napojów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu rynkowego producentów. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na produkcję spożywczą, coraz większą zaletą komponentów w wykonaniu Hygienic DESIGN staje się ich łatwość napędzania innowacji w zakresie standardów bezpieczeństwa w tej branży.

Standardowe komponenty maszyn w wykonaniu Hygienic DESIGN, takie jak produkty ze stali nierdzewnej klasy A4, zapewniają najwyższe standardy higieny, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności produkcji. Materiał użyty do wykonania komponentów zapewnia im dłuższą żywotność, a konstrukcja wszystkich łuków, przejść, skosów oraz powierzchni zapobiega gromadzeniu się wilgoci i resztek produktów, dzięki czemu łatwo się je czyści (jeśli w ogóle jest to konieczne). Komponenty te zapewniają skrócenie przestojów i czasu wymaganego na konserwację, co pozwala branży produkcji żywności i napojów działać wydajniej.

Dodatkowo standardowe komponenty Hygienic DESIGN minimalizują możliwość zanieczyszczenia żywności na linii produkcyjnej alergenami oraz szkodliwymi mikroorganizmami, które powodują choroby lub obniżają jakość produktu - a obecnie bardziej niż kiedykolwiek istotne jest spełnianie norm bezpieczeństwa, zwłaszcza w obliczu rosnącego zapotrzebowania na produkcję żywności oraz większej dbałości o zdrowie i higienę. Wszystkie specyfikacje oferowanych produktów mają na celu skrócenie czasu konserwacji oraz zapewnienie czystszej i bezpieczniejszej przestrzeni produkcyjnej, co z kolei zapewnia dłuższą żywotność maszyn.

Oprócz ograniczenia czasu konserwacji i liczby przestojów, co przekłada się na wyższą opłacalność produkcji, nowe komponenty zwiększają bezpieczeństwo w branży produkcji żywności i napojów, odpowiadając na w ten sposób na zaostrzenie przepisów. Przykładowo, dzięki łatwo optycznie wykrywalnym plastikom można szybciej zidentyfikować skażoną żywność, a także zapobiec skażeniu produktów u źródła.

Zakres wdrażania produktów Hygienic DESIGN

Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące produkcji żywności, a także wyraźne zalety oferowanych komponentów spowodowały wzrost popytu na produkty Hygienic DESIGN. Oprócz wdrażania klasycznych standardowych komponentów w postaci dźwigni zaciskowych lub trzpieni ustalających, producenci wykorzystują także inne produkty Hygienic DESIGN, takie jak śruby, nakrętki i nóżki poziomujące, aby połączyć ze sobą części maszyn. Ponieważ wytyczne stają się coraz ostrzejsze, konieczne będą zmiany w technologii i dlatego w nadchodzących latach norelem nieustannie będzie pracował nad rozszerzeniem asortymentu Hygienic DESIGN.

Dlaczego producenci chętnie wybierają standardowe komponenty?

Wykorzystywanie w produkcji żywności standardowych komponentów maszyn zamiast elementów wykonywanych na zamówienie przynosi liczne korzyści. To, co prawdopodobnie najbardziej przekonuje producentów, to redukcja kosztów i czasu projektowania. System szyty na miarę jest oczywiście wykonywany na zamówienie, co wiąże się z wysokimi kosztami, podczas gdy standardowe komponenty są dostępne w dużych ilościach i mają krótkie terminy dostaw. Ponadto elementy standardowe mają gwarantowane funkcje i odpowiednio dobraną liczbę specjalnych właściwości konstrukcyjnych, takich jak optymalne promienie i nienasiąkliwe powierzchnie. Prawdopodobnie jednak największą korzyść stanowi to, że komponenty standardowe można szybko i łatwo wymienić w przypadku konieczności naprawy, podczas gdy system indywidualny musiałby zostać ponownie zamówiony, a operacje produkcyjne musiałyby zostać wstrzymane. Przy projektowaniu instalacji i wyborze produktów Hygienic DESIGN inżynierowie i producenci muszą wziąć pod uwagę aktualne regulacje, a także wszelkie czynniki zewnętrzne, takie jak kontakt z agresywnymi mediami lub zakres temperatur roboczych.

Komponenty norelem Hygienic DESIGN odgrywają zasadniczą rolę w utrzymywaniu standardów bezpieczeństwa w branży produkcji żywności i napojów. Skrócenie przestojów i czasu konserwacji zwiększa wydajność branży, a produkty o wydłużonej żywotności sprawiają, że jest ona także bardziej zrównoważona. Mając na uwadze wzrost wymagań regulacyjnych, którego doświadczają producenci żywności i napojów, firma norelem jest bardzo dumna z oferty pionierskich i przyszłościowych innowacji produktowych.

Cała oferta produktów Hygienic DESIGN firmy norelem jest dostępna w katalogu THE BIG GREEN BOOK 2022 r.

Na stronie www.norelem.pl można uzyskać więcej informacji na temat oferty komponentów Hygienic DESIGN.

Przypisy