System powiązany, czyli innowacje na linii magazyn - produkcja

Artykuły
Przyszłościowy ideał hali produkcyjnej i magazynu to pomieszczenia pełne pracujących maszyn i magazyn pełen towarów, a w żadnym z nich nie ma człowieka. To kierunek, w którym zmierzają kolejne innowacyjne rozwiązania dotyczące automatyzacji w logistyce produkcji oraz innowacje wprowadzane na linii produkcja – magazyn.

Z jednej strony będą to urządzenia i maszyny usprawniające zarówno proces produkcji, jak i magazynowanie. Z drugiej – będą to systemy IT integrujące produkcję z magazynem. Pytanie o to, co napędza innowacyjność, to pytanie o „jajko i kurę”. Z jednej strony nowe rozwiązania w maszynach i urządzeniach (a także zupełnie nowe maszyny) wymuszają włączenie tych rozwiązań w systemy klasy ERP, z drugiej strony nowe możliwości systemów ERP i technologie (chociażby RFID – Radio Frequency Identification) wymuszają powstawanie nowych urządzeń.

REKLAMA

​​

Niezależnie od rozwiązania tego dylematu firmy co najmniej z dwóch powodów skazane są na innowacyjność. Jeśli firma ma problemy, potrzebuje nowych rozwiązań. A jeśli ich nie ma, to tych rozwiązań potrzebuje po to, by problemów uniknąć. W obu wypadkach przedsiębiorstwo poszukiwać będzie innowacji, które pozwolą jej wyprzedzić konkurencję, nie przepłacając za to wyprzedzenie. Przy usprawnianiu procesu produkcji i obniżaniu kosztów możliwe są dwie strategie. Pierwsza z nich to podejście: „wydawaj mniej”, które oznacza wytwarzanie tej samej ilości produktów, zużywając mniejszą ilość zasobów, czyli czasu pracy poszczególnych maszyn, ludzi, mniej materiałów (tańsze, mniejsza ilość), mniej prądu. Druga strategia obniżania kosztów to metoda, która mówi „wytwarzaj więcej”, zużywając tę samą ilość zasobów. I to ta druga metoda pozwala na większe oszczędności. Jednak by ją wdrożyć, należy skupić się na przepływie w czasie materiałów i informacji przez przedsiębiorstwo. A to z kolei oznacza, że ważne jest odpowiednie skonfigurowanie systemu łączącego firmę w całość, ponieważ czasy, gdy poszczególne segmenty firm były odrę...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy