Dołącz do czytelników
Brak wyników

Automatyka

16 grudnia 2021

NR 6 (Listopad 2021)

Taśmy transportowe i łańcuchy napędowe

0 224

Stosowanie przenośników pozwala na lepsze kontrolowanie procesów produkcyjnych, ukierunkowuje odpowiedzialność za procesy na każdym etapie powstawania produktu, a co najważniejsze, daje możliwość szybszego dostosowania się do potrzeb klientów. Przenośniki i związane z nimi oprzyrządowanie rozwiązują problemy, z którymi często nie radzi sobie czynnik ludzki.

Wpierwszej kolejności warto zadać pytanie: Dlaczego w fabrykach używa się taśm transportowych?
Jednym z czynników wymuszających ich zastosowanie jest rozbudowa istniejących już linii związana z zakupem nowych maszyn produkcyjnych. Rozbudowy te związane są często ze wzrostem zapotrzebowania na produkt oraz wynikają z konieczności utrzymania się na rynku lub podkreślenia na nim swojej dominacji. W dużej mierze na wybór ciągów transportujących wpływają ograniczenia przestrzeni. Transportery mają za zadanie zwiększenie wydajności poprzez wyeliminowanie przestarzałych procedur produkcyjnych i nierentownych stanowisk pracy, szczególnie tych, które wymagają dużego nakładu siły fizycznej. Należy podkreślić, że transportery w dużej mierze przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy oraz wyeliminowania nadmiernego zatrudnienia bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z rozbudową zakładu o nowe hale produkcyjne.

Cechy taśm transportowych

Oferowane na rynku taśmy transportowe są w stanie współpracować z różnymi typami transporterów taśmowych: pionowymi, poziomymi, z rolkami, z nieckami, skośnymi, z sekcją zasysania, łukowymi itp. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują taśmy antystatyczne i nieprzewodzące prądu elektrycznego. W niektórych zakładach przemysłowych stosuje się taśmy ognioodporne oraz odporne na ścieranie, działanie olejów i chemikaliów. Warto zwrócić uwagę na taśmy z powierzchniami o niskim, średnim i wysokim współczynniku tarcia, odporne na skrajne temperatury oraz taśmy o wysokim poziomie sztywności poprzecznej i stabilności wymiarów. Niektórzy producenci oferują taśmy o powierzchniach gładkich lub teksturowanych.
Standardowe materiały, z których produkuje się taśmy transportujące, to: poliester, poliamid, aramid oraz włókno szklane. Powierzchnie pokrywa się poliuretanami, PVC, elastomerami i silikonami. Taśmy transportowe poddaje się wycinaniu kształtowemu, szlifowaniu, zgrzewaniu końców oraz przycinaniu krawędzi przy produkcji taśm bezkońcowych. W zakładach przemysłowych zastosowanie znajdują taśmy transportowe specjalnego przeznaczenia. Produkty tego typu bazują chociażby na prowadnicach, zabierakach i falach bocznych. Niejednokrotnie zastosowanie znajduje zgrzewanie metodą wysokich częstotliwości lub gorącym powietrzem.
Uwzględnia się również perforacje, odpowiednie profile taśm przeznaczonych dla przemysłu przetwórstwa warzyw i owoców oraz zabezpieczenia w postaci oblania krawędzi tworzywem. Na rynku oferowane są taśmy tkaninowo-gumowe trój- i czteropłócienne oraz wykonane z PCV i PU. Uznaniem cieszą się również taśmy z atestem do przemysłu spożywczego, teflonowo-siatkowe, pasy elewatorowe, kubełkowe, prętowe,...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy