Dołącz do czytelników
Brak wyników

Umiejętności niezbędne do zarządzania zespołem wykonawczym

Artykuł | 18 grudnia 2020 | NR 3
0 148

Poniedziałek, godzina 9.00. Cotygodniowe spotkanie otwierające tydzień w firmie produkcyjnej. Z ust jednego z projekt menedżerów pada zdanie: „Otwieram nowy temat”.

 

Myślę: „czyż nie brzmi to pięknie?”. Jednak rozglądając się po sali, nie dostrzegam zbyt wielu osób, które podzielają mój entuzjazm. W pewien sposób trudno im się dziwić, kiedy w ich głowie jest już ponad
20 „otwartych tematów” z poprzednich tygodni, nie wspominając o tym, że Krzysztof – wspomniany projekt menedżer – co tydzień otwiera nowy temat.

W czasach nieustającej zmiany szybkie i skuteczne zarządzanie zespołem wykonawczym jest niezwykle istotną kwestią. Mnogość zadań, które pojawiają się często z dnia na dzień, potrafi przytłoczyć każdego z nas. Stopień trudności i złożoność tych zadań również nieustannie rośnie, a co za tym idzie – potrzebujemy coraz to szerszego grona, żeby je rozwiązać. Czy tego chcemy, czy nie, „nowe tematy” otwierane są każdego dnia i to od nas zależy, czy będą udręką dnia codziennego, czy mobilizującym nas do pracy wyzwaniem.

 

Czym jest ten „nowy temat”?

Czasem będzie to informacja o drobnej zmianie wymagań klienta, która może zostać wdrożona przez wykonanie kilku telefonów, czasem to głos pracowników, który domaga się przekucia w czyn, a czasem to biznesowa decyzja, która wymaga całkowitej reorganizacji procesu, opracowania nowego produktu lub próby wejścia na nowy rynek. Spektrum tematów jest tak szerokie, jak tylko możemy sobie wyobrazić.

Oczywiście nasze firmy są bardzo dobrze poukładane, posiadają rozwiniętą strukturę organizacyjną, odpowiednio opisane procesy oraz charakteryzują się podejściem systemowym.

W takim razie co sprawia, że w niektórych organizacjach realizacja działań przebiega o połowę szybciej, angażując przy tym połowę zasobów oraz skutkując mniejszą liczbą błędów?

 

Zaangażowanie kluczem do sukcesu

Bez względu na to, co zostało wrzucone „na tapetę” w kolejny poniedziałek, jedno jest pewne – do efektywnej realizacji każdego z zadań niezbędne jest zaangażowanie zespołu ludzi, który podejmie się jego realizacji. Czy w naszej organizacji możemy liczyć na taki zespół?

Badania prowadzone przez Instytut Gallupa wykazują, że zaledwie 13% pracowników przejawia zaangażowanie w wykonywaną przez siebie pracą zawodową w organizacji.

 

 

Rys. 1. Poziom zaangażowania pracowników

 

Wracając do naszych poniedziałkowych spotkań. Jeśli uczestniczy w nich ok. 15 osób, to świadczyłoby o tym, że statystycznie – poza Krzysztofem, który otwiera nowy temat – zaangażowany jest… jedynie właściciel. Nie wróży to najlepiej zaplanowanym przez nas działaniom.

Dlaczego więc liczba zaangażowanych pracowników w naszych organizacjach jest tak drastycznie niska? W wielu przypadkach możemy znaleźć bezpośrednie połączenie ze słabym kierownictwem, które nie do końca radzi sobie z podstawowym zadaniem przed nimi postawionym – kierowaniem ludźmi.

Menedżerowie, którzy nie potrafią w odpowiedni sposób zaangażować swoich podwładnych, są źródłem wielu frustracji dla całego zespołu, co przekłada się na ogólne słabe wyniki firmy lub poszczególnych jej obszarów.

Z kolei bardziej zaangażowani pracownicy przekładają się na:

  • wzrost dochodów firmy,
  • zwiększenie produktywności,
  • poprawę satysfakcji klientów,
  • zmniejszenie absencji,
  • redukcję liczby wypadków.

 

Rys.2. Korzyści dla firm płynące od zaangażowanych pracowników

 

Na rys. 2. widać, że w budowanie zaangażowania pracowników warto inwestować. Zaangażowanie w pracę zawodową z kolei przekłada się na wyższe zadowolenie i znacząco zmniejsza szanse wypalenia się. Ponadto osoby zaangażowane w pracę rzadziej cierpią na depresję i odczuwają niepokój.

Nie każda osoba rodzi się świetnym menedżerem, jednak istnieje wiele sposobów oraz metod na poprawę ich zdolności przewodzenia zespołem.

Oczywiście nie można wszystkiego zrzucać na przełożonych, ponieważ źródła braku zaangażowania mogą...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy