Vademecum hydrauliki siłowej. Część 6.4 – elementy przetwarzające energię oleju pod ciśnieniem na pracę

Utrzymanie ruchu

Jak obiecałem w poprzednim tekście, dzisiaj skupimy się na siłownikach dwustronnego działania, zwracając uwagę na ich cechy charakterystyczne i zastosowanie. Można odnieść wrażenie, że temat jest na tyle znany i prosty, że nie ma o czym tu dywagować. Jednak bardziej dociekliwym zwrócę uwagę na kilka szczegółów, które mogą poszerzyć sposób postrzegania tych elementów.

Errata

Na początku tekstu winien jestem Państwu erratę, ponieważ w tekście o siłownikach teleskopowych (Vademecum hydrauliki siłowej. Część 6.2) znalazła się błędna informacja o siłownikach teleskopowych dwustronnego działania. Jako że moje teksty powstają na podstawie doświadczenia i autopsji, a nie wyczytanej internetowej wiedzy podawanej przez „profesora Google”, to i jej poziom ulega ciągłej ewaluacji. W dodatku chodzi również o siłownik dwustronnego działania, więc będzie to całkiem na temat.
W ostatnim czasie w moje ręce wpadł siłownik teleskopowy dwustronnego działania, który nie wymaga specjalnego sekwencyjnego sposobu sterowania. W poprzednim tekście pisałem o dosyć specyficznym rozwiązaniu siłownika ze specjalnym sposobem sterowania przy pomocy dwóch rozdzielaczy wymuszających sekwencję działania, który tak naprawdę stanowi hybrydę siłownika teleskopowego z siłownikiem tłokowym. 
W praktyce jednak spotykamy siłowniki, które nie wymagają żadnego specjalnego sterowania, a posiadają wszystkie cechy siłownika teleskopowego, z tą jedną różnicą, że zwykły siłownik teleskopowy składa się pod wpływem działania siły zewnętrznej, może być na przykład grawitacji, czy – jak w wywrotkach – pod ciężarem skrzyni ładunkowej. Ten typ siłownika ruch w kierunku składania ma również sterowany. W zasadzie można stosować go tak samo jak siłowniki tłokowe z tą jednak różnicą, że zachowuje najważniejszą cechę siłownika teleskopowego, czyli wielokrotnie większy skok od długości siłownika w pozycji złożonej. 
Jak to działa? Otóż całe „clou” problemu stanowi jego budowa,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy