Dołącz do czytelników
Brak wyników

Eksploatacja

2 sierpnia 2021

NR 4 (Lipiec 2021)

Vademecum hydrauliki siłowej. Część 6.4 – elementy przetwarzające energię oleju pod ciśnieniem na pracę

0 169

Jak obiecałem w poprzednim tekście, dzisiaj skupimy się na siłownikach dwustronnego działania, zwracając uwagę na ich cechy charakterystyczne i zastosowanie. Można odnieść wrażenie, że temat jest na tyle znany i prosty, że nie ma o czym tu dywagować. Jednak bardziej dociekliwym zwrócę uwagę na kilka szczegółów, które mogą poszerzyć sposób postrzegania tych elementów.

Errata

Na początku tekstu winien jestem Państwu erratę, ponieważ w tekście o siłownikach teleskopowych (Vademecum hydrauliki siłowej. Część 6.2) znalazła się błędna informacja o siłownikach teleskopowych dwustronnego działania. Jako że moje teksty powstają na podstawie doświadczenia i autopsji, a nie wyczytanej internetowej wiedzy podawanej przez „profesora Google”, to i jej poziom ulega ciągłej ewaluacji. W dodatku chodzi również o siłownik dwustronnego działania, więc będzie to całkiem na temat.
W ostatnim czasie w moje ręce wpadł siłownik teleskopowy dwustronnego działania, który nie wymaga specjalnego sekwencyjnego sposobu sterowania. W poprzednim tekście pisałem o dosyć specyficznym rozwiązaniu siłownika ze specjalnym sposobem sterowania przy pomocy dwóch rozdzielaczy wymuszających sekwencję działania, który tak naprawdę stanowi hybrydę siłownika teleskopowego z siłownikiem tłokowym. 
W praktyce jednak spotykamy siłowniki, które nie wymagają żadnego specjalnego sterowania, a posiadają wszystkie cechy siłownika teleskopowego, z tą jedną różnicą, że zwykły siłownik teleskopowy składa się pod wpływem działania siły zewnętrznej, może być na przykład grawitacji, czy – jak w wywrotkach – pod ciężarem skrzyni ładunkowej. Ten typ siłownika ruch w kierunku składania ma również sterowany. W zasadzie można stosować go tak samo jak siłowniki tłokowe z tą jednak różnicą, że zachowuje najważniejszą cechę siłownika teleskopowego, czyli wielokrotnie większy skok od długości siłownika w pozycji złożonej. 
Jak to działa? Otóż całe „clou” problemu stanowi jego budowa, a dokładniej podział na dwie objętości robocze. W siłownikach tłokowych to właśnie tłok dokonuje podziału wnętrza cylindra na dwie objętości robocze.

Rys. 1. Siłownik teleskopowy dwustronnego działania


Na rysunku 1 pokazana jest budowa siłownika teleskopowego dwustronnego działania. Nie będę opisywał poszczególnych elementów, ponieważ są one takie same jak w normalnych siłownikach teleskopowych. W opisie skupimy się na różnicach. Dla ułatwienia na rys. 1 obie przestrzenie robocze i kanały zasilające zostały oznaczone kolorami. Kolor żółty pokazuje, jak zasilana jest przestrzeń robocza siłownika, która odpowiada za wysuwanie teleskopów. Kolorem zielonym zaznaczona jest przestrzeń robocza odpowiadająca za chowanie teleskopów. Jak widać – rozwiązanie jest genialne w swej prostocie, a cały smaczek zawarty jest w podziale przestrzeni roboczych. 
Każdy teleskop został zakończony tłokiem (kolor brązowy i beżowy). Właśnie tłok stanowi różnicę między zwykłym teleskopem a teleskopem dwustronnego działania, bo – jak pisałem – to tłok dokonuje podziału przestrzeni roboczych. 
W przypadku siłownika teleskopowego każdy z elementów ma swój tłok. W powiązaniu ze sposobem zasilania, który wynika z konieczności doprowadzenia oleju do właściwych przestrzeni roboczych i po wszystkich zmianach budowy, otrzymujemy siłownik teleskopowy dwustronnego działania. To na tyle, jeżeli chodzi o posypywanie głowy popiołem. Przechodzimy do podstawowego tematu tej części Vademecum.

Powierzchnia robocza tłoka a siła

Nie będę oczywiście zajmował się tu najpopularniejszymi zastosowaniami, ale chciałbym zająć się kilkoma niuansami. W większości tekstów na temat siłowników dwustronnego działania wspominałem o tym, że za siłę, z jaką pracuje siłownik, odpowiada ciśnienie robocze panujące w siłowniku oraz średnica cylindra, a dokładniej powierzchnia robocza tłoka. 
 

Rys. 2. Siłownik dwustronnego działania z jednostronnym tłoczyskiem

 

Rys. 3. Siłownik dwustronnego działania z dwustronnym tłoczyskiem


Na rysunku 2 pokazano schematyczną budowę siłownika dwustronnego działania z jednostronnym tłoczyskiem. Jeżeli porównamy rzut A-A z rzutem B-B, zauważymy, że pole powierzchni tłoka różni się na obu rzutach. Zależność tę można opisać:

  • Pole powierzchni tłoka Pt na rzucie B-B: Pt = P2
  • Pole powierzchni tłoka Pt na rzucie A-A: Pt...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy