Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

19 stycznia 2016

W jakie technologie inwestują firmy produkcyjne w Polsce?

0 91
RAPORT POWSTAŁ W III KWARTALE 2015 ROKU WŚRÓD 100 PRZEDSTAWICIELI POLSKICH FIRM PRODUKCYJNYCH

Wyprzedzanie ewolucji

Człowiek od zawsze poszukiwał sposobów na poprawę swojego poziomu życia, przy jednoczesnym redukowaniu wysiłku z tym związanego. Taktyka ta odniosła w dłuższej perspektywie czasu sukces, bo ewolucja zaczęła intensywnie działać na korzyść tych, którzy zaspokajając ciekawość dążyli do ułatwiania sobie życia poprzez podporządkowywanie otoczenia. Odrzucili atrybuty przypisane innym mieszkańcom naszego świata, takie jak futro czy pazury i wyhodowali najskuteczniejsze i najgroźniejsze narzędzie w dziejach: inteligencję.

Nagle okazało się, że zamiast czekać miliony lat, aż wyrosną nam skrzydła, można zadanie to powierzyć braciom Wright. Zamiast formować stada i migrować przez kontynenty, wystarczy zdać się na Forda.

Wygoda, ciekawość i inteligencja. Te trzy cechy powodują, że ludzkość wciąż chce się rozwijać i poznawać to co nowe, w nadziei na poprawę komfortu życia. Herman Melville w swojej powieści „Moby Dick albo Wieloryb” napisał: “As for me, I am tormented with an everlasting itch for things remote. I love to sail forbidden seas.”. Ciekawości nie powstrzyma strach przed nieznanym.

Według prostej kalkulacji człowiek nie wypada dobrze w porównaniu do otaczających go istot. Właściwie w każdym z ziemskich środowisk są lepiej przystosowani od niego. Są miejsca, które same z siebie są dla człowieka wrogie. Ale mimo to człowiek dominuje wszędzie. Umiejętność obserwowania i wpływania na rzeczywistość sprawia, że otoczenie pracuje na jego korzyść. W taki sposób, od początków wszystkich cywilizacji, kiedy to powstawały pierwsze narzędzia ludzkość rozpoczęła proces automatyzowania. Automatyzowaliśmy i robimy to do dziś zgodnie z fundamentami teorii sterowania: sprzężenie zwrotne reguluje układ sterowany. Poczynając od czółna z odsadnią, aż do Pierwszej Rewolucji Przemysłowej oraz dziś, kiedy stoimy na progu Rewolucji Przemysłowej 4.0.

Poszukiwanie efektywności

Czy zastanawiałeś się jaki wpływ na Twoje życie ma proces automatyzacji? Z pewnością korzystasz z telefonu komórkowego. Czy jest to smartfon? Czy oprócz standardowych rozmów telefonicznych wykonujesz na nim inne czynności? Łączysz się z Internetem, czytasz maile? Najsłabszy, obecny teraz na rynku smartfon posiada moc obliczeniową, która umożliwiłaby sterowanie misją Apollo 11 na Księżyc, dziesięć razy, jednocześnie, kiedy ty nadal surfujesz w sieci. Komputery misji Apollo kosztowały setki milionów dolarów. Smartfon poniżej tysiąca. Jak to jest, że masz w rękach maszynę obliczeniową, której „pradziad” musiał być budżetowany przez kraj, a Twój telefon kupujesz z budżetem konsumenta?

Wygoda, ciekawość i inteligencja. Dążymy wciąż do przerzucania „prostych” czynności na maszyny, a to co w nas najcenniejsze angażujemy w tworzenie nowego. Inwestujemy intelekt w automatyzowanie, żeby czerpać przyszłe korzyści. Wracając do przykładu smartfonukomputera. Załóżmy, że pewien „rzemieślnik” jest w stanie zrobić taki komputer. Robi jeden, później drugi i trzeci. Z wytworzeniem tego produktu związane są koszty. Zawsze takie same, bo kolejne komputery są identyczne i wymagają identycznej pracy. Co będzie jeśli zamiast budować samodzielnie komputery rzemieślnik skonstruuje maszynę, która będzie budować je automatycznie? Maszyna z pewnością będzie droga. Droga maszyna i koszty wyprodukowania komputerów. To za dużo kosztów. Czyżby? Rzemieślnik inwestuje intelekt w automatyzację i uwalnia potencjał do tworzenia nowych rzeczy. Produkowane przez niego komputery mogą być tańsze, bo po pierwsze jego zaangażowanie w ten produkt jest mniejsze (tańsze), po drugie ma zasoby (wolny czas) do zaprojektowania i produkowania nowego wyrobu. Dla jego klienta oznacza to ten sam produkt w niższej cenie.

Kierunek: automatyzacja

Szeroko pojęty przemysł, tak w Polsce jak i na świecie opiera swój rozwój i stabilność na automatyzacji, informatyzacji i robotyzacji. Wielu przeciwników tego procesu powie, że odbiera to ludziom pra...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy