Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

26 lutego 2019

Wczesne diagnozowanie problemów dzięki inspekcji mikroskopowej: dogłębne badanie mechanizmów suwnic w papierni Palm w Niemczech

0 188
Specjaliści Konecranes stosują analizę oleju i badanie niezawodności suwnicy (CRS), aby określić stan wciągników w suwnicach pomostowych niezbędnych do funkcjonowania papierni Palm.

Specjaliści Konecranes stosują analizę oleju i badanie niezawodności suwnicy (CRS), aby określić stan wciągników w suwnicach pomostowych niezbędnych do funkcjonowania papierni Palm.

Produkcja papieru falistego: z maszyny papierniczej nr 6 (PM6) w papierni Palm w niemieckim Wörth am Rhein wychodzi co roku około 650 000 ton tego wszechstronnego surowca opakowaniowego o gramaturach sięgających 160 g/m2. Gigantyczne bele papieru trzeba bezpiecznie przenosić o każdej porze dnia i nocy, więc zainstalowane w zakładzie dwudźwigarowe suwnice pomostowe muszą pracować bez zarzutu. Specjaliści Konecranes przeprowadzili szczegółową analizę oleju przekładniowego suwnic i zbadali stan samych przekładni kamerą endoskopową.

Papier wciąż należy do najważniejszych produktów w gospodarce — według danych niemieckiego stowarzyszenia producentów papieru branża papiernicza sprzedała w 2017 r. około 23 milionów ton papieru, kartonu i tektury, co oznacza wzrost o 1,4% w porównaniu z rokiem 2016. Szczególnie ważnym odbiorcą papieru jest branża opakowań. Tylko w ubiegłym roku sprzedaż w tym sektorze wzrosła o 3,4%. Właśnie ten rynek obsługuje maszyna papiernicza nr 6 (PM6) w papierni Palm w Wörth am Rhein. Maszyna wytwarza co roku 650 000 ton papieru falistego, a w różnych etapach jego produkcji bierze udział 11 dwudźwigarowych suwnic pomostowych, z których każda odgrywa własną, istotną rolę. Potężne bele papieru trzeba bezpiecznie przenosić o każdej porze dnia i nocy, więc wciągniki wszystkich 11 suwnic w zakładzie muszą zawsze być idealnie sprawne. Z tego względu firma Palm zleciła specjalistom Konecranes skontrolowanie stanu ośmiu najważniejszych suwnic.

Po wykonaniu analizy oleju i badania kamerą endoskopową technicy zidentyfikowali problem mogący w przyszłości zagrozić płynności produkcji i w całości wymienili jeden z wciągników.

Nieprzerwana praca rekordowej maszyny papierniczej

W papierni Palm w Aalen w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia wszystko kręci się wokół papieru makulaturowego. Dziewięć maszyn papierniczych w pięciu zakładach co roku wytwarza około 2,2 miliona ton papieru gazetowego i falistego. Produkcja papieru trwa nieprzerwanie przez całą dobę, co wiąże się z dużymi wymaganiami względem sprawności 11 suwnic pomostowych pracujących w zakładzie w Wörth am Rhein od chwili uruchomienia produkcji w 2002 r. Zespół suwnic przenosi i odkłada gotowe bele papieru o masie liczonej w tonach. „Suwnice pracują dzień i noc” — mówi Sven Bohrer, inżynier elektryk w papierni Palm. „Awaria nawet jednej z nich wymagałaby zatrzymania lub znacznego spowolnienia produkcji do czasu rozwiązania problemu, co oczywiście oznaczałoby dla nas opóźnienia i straty finansowe”. Aby nie dopuścić do awarii, technicy Konecranes przeprow...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy