Wózki AGV – powered by SEW-EURODRIVE

Artykuły Logistyka i magazynowanie

Wózki AGV są w dzisiejszych czasach coraz częściej stosowane w wielu obszarach przemysłu. Zapewniają zautomatyzowany wewnątrzzakładowy przepływ materiałów i tworzą podstawę dla elastycznych procesów montażowych.

Firma SEW-EURODRIVE Polska zrealizowała projekt automatyzacji transportu w tłoczni profili aluminiowych firmy Final S.A.z Dąbrowy Górniczej w oparciu o system AGV. Dla przedsiębiorstw, które specjalizują się w indywidualnych rozwiązaniach automatyzacji procesów produkcji duże gabaryty ładunku nie są ograniczeniem w zastosowaniu wózków AGV.

REKLAMA

​​

Firma SEW-EURODRIVE odpowiadała za wdrożenie zautomatyzowanego procesu transportu wewnętrznego profili aluminiowych – ładunków o wadze do 4 ton i długości 7 metrów. W projekcie zastosowany został samojezdny wózek transportowy AGV oraz automatyczna stacja rozładowcza. Trasa przejazdu wózka o długości 160 metrów (z produkcji do obszaru pakowania) realizowana jest za pomocą samojezdnego wózka transportowego AGV o wymiarach 5,9 x 2,2 metra, zasilanego bezkontaktowo na całej trasie przejazdu za pomocą umieszczonej w posadzce pętli indukcyjnej. Rozwiązanie systemowe Movitrans® firmy SEW-EURODRIVE polega na bezstykowym przesyle energii z pętli indukcyjnej w podłodze do wózka AGV, który zapewnia niezawodny, cichy i bezobsługowy transport. Zasilająca pętla indukcyjna służy również do nawigowania wózkiem. Istotnym elementem omawianego rozwiązania jest bezpieczeństwo – laserowe skanery wykrywają obiekty znajdujące się w określonej odległości od pojazdu. Ich pole działania zmienia się w zależności od kierunku i prędkości jazdy wózka.

Nad całością systemu bezpieczeństwa czuwa kontroler, który stale monitoruje kierunek jazdy, prędkość, stan skanerów laserowych oraz pozycję rozładunku. Lampy ostrzegawcze typu bluespot ostrzegają o zbliżaniu się wózka, a kolorowe listwy świetlne informują o jego statusie. Zastosowanie samojezdnego wózka AGV w fabryce profili aluminiowych jest najlepszym przykładem procesu automatyzacji, jak również personalizacji rozwiązania, optymalizacji logistyki wewnątrzzakładowej ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa.

(Źródło: SEW-EURODRIVE)

Przypisy