Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dodatek specjalny

16 marca 2021

NR 1 (Styczeń 2021)

Wykorzystanie hydrauliki i pneumatyki w zakładzie produkcyjnym

0 189

Wiele maszyn przemysłowych i budowlanych wymaga układów hydraulicznych. Mowa tu m.in. o przemyśle zbrojeniowym, samochodowym, lotniczym, hutniczym itp. Ważną zaletą hydrauliki jest prosta obsługa przekładająca się na bezawaryjność i moc. W nowoczesnych układach hydraulicznych stawia się na materiały konstrukcyjne dobrej jakości oraz sterowanie poprzez elektronikę. Ponadto dąży się do podwyższenia precyzji. Odrębne zagadnienie stanowi pneumatyka, czyli wykorzystanie powietrza pod ciśnieniem. 

Jeśli chodzi o pneumatykę, największym uznaniem wśród kupujących cieszą się siłowniki. Coraz większą uwagę zwraca się na jakość zastosowanych podzespołów. 
Nie mniej ważną kwestię stanowi możliwość łatwego połączenia z innymi komponentami dzięki zastosowaniu znormalizowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Elementy wykonawcze osiągają coraz większe prędkości i poddaje się je miniaturyzacji.
Szeroka gama produktów oraz mnogość dostawców w dużej mierze wynika z rosnącej tendencji w zakresie automatyzacji przemysłu. To przekłada się na dużą konkurencję, a to z kolei na rozwój oferty produktowej i jej doskonalenie.

Dedykowane rozwiązania

Nie mniej ważne jest oferowanie rozwiązań dedykowanych. Chodzi tutaj o elementy systemów pneumatyki zaprojektowane z myślą 

"

Szeroka gama produktów oraz mnogość dostawców w dużej mierze wynika z rosnącej tendencji w zakresie automatyzacji przemysłu. To przekłada się na dużą konkurencję, a to z kolei na rozwój oferty produktowej i jej doskonalenie.

Nowości produktowe:

  1. Firma Pneumat System ma w swojej ofercie usługę regeneracji siłowników tłoczyskowych jednostronnego oraz dwustronnego działania oraz beztłoczyskowych. Naprawiane są napędy nie tylko własnej produkcji. Czas oraz koszt regeneracji zależy od wielu czynników: ilości zniszczonych komponentów, materiału wykonania, dostępności części zamiennych itp. Jeżeli proces opiera się tylko na umyciu, nasmarowaniu i wymianie uszczelnień, czas realizacji wynosi maks. 1-2 dni robocze.
  2. Kompresor VK 700-270 Pro 11 osiąga wydajność (l/min) 662, a wydajność na wyjściu (l/min) to 530 przy pojemności zbiornika(l) 270. Moc silnika wynosi 5,5 KM/4,0 kW. Zastosowany typ pompy to K28. Urządzenie jest zasilanie napięciem 400 V/50 Hz. Prędkość obrotowa (obr./min) to 1290 przy ciśnieniu roboczym (bar) 9 i ciśnieniu maksymalnym (bar) 11. Konstrukcja kompresora bazuje na dwóch tłokach.
  3. Instalacje wtykowe w systemie GUDEPOL cechuje przede wszystkim prosty montaż, niewymagający klejenia ani spawania. Rozwiązania te idealnie sprawdzają się w instalacjach sprężonego powietrza, zachowując bardzo dobre właściwości przepływu. Przy montażu nie są wymagane uszczelnienia.
  4. Pionowy układ elementów kompresorów serii GDV zapewnia oszczędność miejsca. Moc silnika elektrycznego jest przenoszona na pompę poprzez pas klinowy. Obroty pompy są znacznie mniejsze niż silnika elektrycznego, co przekłada się na cichą pracę i trwałość. Wszystkie modele kompresorów mają pompy z żeliwnymi cylindrami, w których pracują tłoki z wielopierścieniowym układem uszczelnienia. 

o konkretnych branżach, np. przemysł spożywczy. Kluczową rolę odgrywa minimalizacja, przy zachowaniu wysokiego poziomu precyzji.
Trzeba wspomnieć o doskonaleniu urządzeń przeznaczonych do osuszania powietrza dla zapewnienia bezawaryjności odbiorników urządzeń sterujących. Stawia się na rozwiązania oszczędzające energię. Chodzi tu przede wszystkim o kompresory do wytwarzania sprężonego powietrza, jak i odbiorniki. Stawia się więc na nowe materiały i eksperymenty konstrukcyjne o odpowiednich kształtach i wymiarach.

Tendencje zakupowe na rynku

Stawia się na optymalizację instalacji hydraulicznych. Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja instalacji hydraulicznej powinna zminimali...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy