Dział: Dodatek specjalny

   

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym podczas eksploatacji maszyn

Powszechność użytkowania maszyn i urządzeń będących pod napięciem oraz nie zawsze odpowiedni ich stan techniczny powodują, że praca podczas ich użytkowania czy eksploatacji może być przyczyną niebezpiecznych dla człowieka skutków związanych z działaniem prądu.

Czytaj więcej

W duchu Logistyki 4.0 i nie tylko. Relacja z Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog 2021

Rosnący popyt na wysokiej jakości usługi logistyczne, a także na powierzchnie magazynowe generują wyzwania dla operatorów, dyrektorów centrów dystrybucyjnych oraz menedżerów łańcuchów dostaw. Wśród głównych impulsów rozwoju rynku jest sektor e-commerce, który wymusza dywersyfikację kanałów sprzedaży, zmiany w technologii magazynowania i przyspieszoną transformację cyfrową. Zjawiska te znalazły swój wyraz w tegorocznej edycji Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, które odbyły się na przełomie sierpnia i września w Poznaniu.

Czytaj więcej

Cyfrowa rewolucja na skutek pandemii

Według raportu Banku Pekao co czwarte polskie przedsiębiorstwo zmniejszyło inwestycje w nowoczesne technologie w czasie pandemii COVID-19 lub całkowicie 
z nich zrezygnowało. Od polskich firm mniej w Unii Europejskiej inwestują tylko Węgrzy, Rumuni i Bułgarzy. Natomiast dla światowych pionierów przeprowadzona już transformacja cyfrowa oznaczała nie tylko utrzymanie się na powierzchni, ale też większe zyski. 

Czytaj więcej

Jak cyfryzacja i systemy IT wspierają produkcję w czasach COVID-19?

Przedsiębiorstwa przemysłowe od lat znajdują się w czołówce technologicznych innowatorów: zarówno w halach produkcyjnych, jak i w terenie robotyka oraz parki maszynowe są na coraz wyższym poziomie zaawansowania. Pomiędzy technologiami operacyjnymi a zorientowanymi biznesowo technologiami informacyjnymi (IT) istnieje jednak dostrzegalna luka. Dotychczas branże przemysłowe pozostawały w tyle, jeśli chodzi o poziom inwestycji w IT. Ten trend stopniowo ulega zmianie, ponieważ przedsiębiorstwa z tego sektora zaczynają coraz mocniej inwestować w transformację cyfrową. 

Czytaj więcej

Rodzaje napędów w robotyce przemysłowej

Obecnie roboty wykorzystywane są we wszystkich gałęziach przemysłu. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą obniżyć koszt produkcji. Maszyny te pozwalają odsunąć ludzi od wykonywania prac szkodliwych i monotonnych. Zastosowanie robotów pozwala na uzyskanie dużej dokładności, szybkości i powtarzalności wykonywanych operacji.

Czytaj więcej

Napędy jako nieodzowny element procesów technologicznych

Napędy, jako zespoły połączonych ze sobą i oddziałujących na siebie wzajemnie elementów przetwarzających energię elektromechaniczną, są nieodzownym elementem wielu procesów technologicznych.

Czytaj więcej

Najnowsze wymagania w zakresie minimalnego poziomu sprawności silników asynchronicznych

Nowe wymagania w zakresie minimalnego poziomu sprawności silników asynchronicznych wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej określa Rozporządzenie Komisji UE 2019/1781.

Czytaj więcej

Oszczędzanie energii w przemysłowych systemach chłodzenia

We współczesnej energetyce oraz przemyśle najwięcej miejsca zajmuje dyskusja nad źródłami energii cieplnej elektrycznej. Tematy odnoszące się do zagadnień dotyczących pozyskiwania energii, czy to z paliw kopalnych, czy tzw. źródeł odnawialnych, stale gości w artykułach problemowych i na szpaltach gazet. Jeśli dyskusja ta dotyczy ciepła jako takiego, to skupia się najczęściej na cieple o temperaturach wyższych niż otoczenie, czasem nawet znacznie wyższych.

Czytaj więcej

Najskuteczniejsze strategie poprawy bezpieczeństwa w parku maszynowym

Bezpieczeństwo na produkcji powinno być priorytetem jej funkcjonowania. Każda maszyna czy urządzenie musi spełniać wymagania bezpieczeństwa zawarte w dyrektywie maszynowej (maszyny wyprodukowane po 1.05.2004 r.) lub dyrektywie narzędziowej (maszyny wyprodukowane przed 1.05.2004 r.). Pamiętać należy, że nie tylko maszyny stanowią zagrożenie na produkcji, ale również narzędzia (ręczne, elektryczne, pneumatyczne itp.) czy przede wszystkim sami pracownicy.

Czytaj więcej

Zastosowanie RFID do ewidencji opakowań zwrotnych w zakładach przemysłowych

Każdy wytwórca musi w coś swój towar zapakować i wysłać. Może to być kartonowe opakowanie jednorazowe czy paleta. W ostatnim czasie bardzo często stosuje się jednak opakowania wielokrotnego użytku. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale pod warunkiem, że wszystkie wrócą z powrotem do swojego właściciela. A tak się jednak nie dzieje.

Czytaj więcej

Zabezpieczenia antypoślizgowe na produkcji

Problematyka śliskich powierzchni w zakładach pracy to temat bardzo ważny, choć stosowanie specjalnego podłoża czy obuwia generuje dodatkowe koszty. Jest to jednak temat szczególnie istotny i dlatego warto zawczasu rozważyć jak zabezpieczyć produkcję, korytarze, schody czy nasze biura.

Czytaj więcej