Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

25 marca 2014

Zaangażowanie to fundament TPM

0 204
Z Udo Reimerem, dyrektorem ds. rozwoju w Kaizen Instiute Germany, wieloletnim ekspertem TPM na rynku niemieckim rozmawia Przemysław Ozga.

Czy może Pan wskazać największe zagrożenia wewnętrzne organizacji, które mogą przeszkodzić we właściwym wdrożeniu TPM? 

UR: Problemy pojawiają się, gdy zarząd lub kadra zarządzająca nie angażują się w wystarczający sposób we wdrożenie narzędzi TPM. Za zaangażowaniem musi pójść odpowiednia ilość szkoleń, zarówno dla pracowników, jak i kadry menedżerskiej – ich deficyt może odbić się na skuteczności implementacji TPM. Kolejnym błędem jest zbyt szybki proces wdrożeniowy, ponieważ TPM wymaga czasu. Należy pamiętać, aby podążać krok po kroku zgodnie z planem wdrożenia i nie omijać żadnego ze szczebli. Ostatnią barierą, jaką mogę wymienić, jest niewystarczająca motywacja i zaangażowanie pracowników na Gemba.

Jak więc motywować pracowników, aby nie bali się zmieniać swojego środowiska pracy, przekonać ich do TPM i zaangażować w jego wdrożenie?

UR: Z pewnością potrzebne jest zaangażowanie kierownictwa, które – jak wspomniałem – jest niezbędne, szczególnie ważne. Zachęcam, aby przed rozpoczęciem wdrożenia menedżerowie odwiedzili fabryki z wdrożonym i sprawnie funkcjonującym TPM. Taki „Benchmark Tour” jest wyjątkowo owocny, gdyż wskazuje, jak to wygląda na polskim gruncie, a nie tylko w Japonii. Z kolei pracownicy powinni uzyskać właściwie szkolenia, miejsce oraz możliwości do bycia pionierami TPM w swojej organizacji.

Niektóre firmy nieposiadające kultury Lean wdrażają jako pierwsze TPM. Czy ta metodologia może stanowić pierwszy krok do stworzenia szczupłej organizacji?

UR: Oczywiście. TPM to duży krok w zaszczepianiu kultury Lean, głównie z uwagi na fakt, że przy wdrożeniu TPM wszyscy w organizacji są zaangażowani w proces. Jednak należy pamiętać, że niemożliwe jest wdrożenie pełnego TPM w organizacji niemającej kultury Lean. Naturalnie, da się wówczas wykorzystać niektóre elementy z TPM, np. Planned Maintenance Problem Solving, ale będzie to jedynie część TPM.

Według Pana...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy