Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

24 marca 2016

Zabezpieczenia nowej generacji

0 63
Zaawansowany elektroniczny system dostępu do maszyn budowlanych.

Jak twierdzą największe firmy ubezpieczeniowe, kradzieże maszyn budowlanych stały się dużym problemem na terenie UK. W miarę, jak producenci tych maszyn wyposażają je w coraz nowocześniejsze technologie, właściciele poszukują coraz skuteczniejszych metod zabezpieczenia przed aktami wandalizmu i kradzieżą.

W wyniku coraz bardziej zaawansowanej technicznie konstrukcji i wprowadzania kolejnych funkcjonalności, nowe modele maszyn budowlanych nie tylko zapewniają dłuższy czas pracy i zwiększoną produktywność, ale też są wyposażone w kosztowne podsystemy i komponenty stanowiące potencjalny łup dla złodzieja. Ponieważ tego typu sprzęt zazwyczaj jest pozostawiany w miejscu budowy na czas trwania prac, jego zabezpieczenie jest prawdziwym wyzwaniem dla właścicieli, którzy często muszą polegać na tradycyjnych kłódkach.

Ten narastający problem przyspieszył działania producentów OEM, mające na celu wprowadzenie nowych metod zabezpieczeń utrudniających wandalizm i kradzież maszyn budowlanych. W rezultacie nastąpił wzrost zainteresowania inteligentnymi blokadami elektronicznymi i systemami kontroli dostępu – nie tylko mającymi zapobiec kradzieży maszyn, lecz również zapewniającymi ochronę narzędzi i drogich podzespołów, jak również samych operatorów.

Obecne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa

Producenci OEM oferujący maszyny budowlane przez długi czas polegali jedynie na zabezpieczeniach mechanicznych. Biorąc pod uwagę fakt, że często wykonywane są kopie klucza, a następnie rozpowszechniane wśród wielu użytkowników, trudno sprawdzić, kto i kiedy posiadał dostęp do floty pojazdów.

W sytuacji, gdy np. wykonawca robót zakończy prace, lecz nie zwróci kluczy, właściciel maszyn musi rozważyć wymianę zamków w całej flocie pojazdów. Powoduje to dodatkowe koszty – zwłaszcza, jeśli taka sytuacja miałaby się powtarzać.

Aby poradzić sobie z tym problemem, wielu producentów OEM zwraca się do niezależnych producentów o dostarczenie oddzielnych kłódek, mających obok fabrycznie zainstalowanych zamków służyć do zabezpieczenia dostępu do drzwi kabiny i skrzynek narzędziowych. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami.

Pomimo podejmowanych wysiłków, tylko na terenie UK dochodzi rocznie do kradzieży maszyn o wartości około 800 milionów GBP, przy czym jeśli chodzi o same pojazdy, odzyskiwanych jest zaledwie 10% z nich. Nabywcy maszyn wymagają więc od producentów OEM wprowadzania skuteczniejszych metod zabezpieczeń, a ci z kolei poszukują inspiracji analizując zabezpieczenia stosowane w innych sektorach przemysłu.

Inspiracje z przemysłu samochodowego

Wielu producentów maszyn budowlanych porównuje własne systemy zabezpieczeń z tymi stosowanymi w przemyśle samochodowym, w których poczyniono znaczący postęp nie tylko jeśli chodzi o skuteczność działania, lecz również bezpieczeństwo użytkownika.

Trendy z motoryzacji często są przenoszone również do innych gałęzi przemysłu, a jednym z nich jest możliwość zdalnego odblokow...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy