Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

5 maja 2020

Zakład produkcji napojów bezalkoholowych oszczędza rocznie ponad 10 tys. euro

0 188
Wiodący brytyjski producent napojów bezalkoholowych i gazowanych, który doświadczał przedwczesnych uszkodzeń łożysk w automatycznej maszynie do etykietowania i pakowania butelek, rozwiązał problem, stosując nasmarowane na cały okres eksploatacji łożyska kulkowe poprzeczne NSK z bezstykowymi blaszkami ochronnymi. W ten sposób wydłużono okres eksploatacji łożysk 52 razy, co z kolei wygenerowało roczne oszczędności rzędu 10 874 euro.

Kierownictwo zakładu produkcyjnego, sfrustrowane z powodu cotygodniowych uszkodzeń łożysk z nieznanego powodu, zaprosiło zespół ekspertów NSK w celu przeprowadzenia pełnego przeglądu zastosowania. Dotarcie do sedna problemu miało kluczowe znaczenie, ponieważ maszyna stanowi szybkobieżny i bardzo wydajny zasób technologiczny spółki. Aktualnie używane przez firmę łożyska kulkowe poprzeczne były wymieniane co tydzień, ponieważ nie było można zagwarantować dłuższej ich żywotności.

Producent napojów podejrzewał, że przyczyną uszkodzeń łożysk było zanieczyszczenie pochodzące z powłoki proszkowej na wewnętrznej stronie rękawa z foli plastikowej nakładanej na butelki. Jednak badanie NSK dowiodło, że to nie zanieczyszczenie stanowiło problem, a rzeczywista przyczyna problemów leży w zupełnie innym miejscu.

Po przeanalizowaniu sześciu uszkodzonych łożysk w ramach przeglądu zastosowania stanowiącego część Programu Wartości Dodanej AIP inżynierowie NSK zidentyfikowali prawdziwe źródło uszkodzeń w postaci magnetyzmu szczątkowego, co w konsekwencji doprowadzało do powstawania zjawiska hamowania wiroprądowego. To źródło magnetyzmu jest nieodłączną częścią procesu nakładania rękawa na butelki, który rozpoczyna się od otwarcia rękawa foliowego przed umieszczeniem go na specjalnym przyrządzie znajdującym się poniżej...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy