Automatyzacja procesów spawania

Technologie Automatyzacja i robotyzacja

W większości polskich zakładów przemysłowych wciąż spawa się ręcznie, jednak w ostatnich latach przedsiębiorcy – niekiedy pod presją rynku i klientów – coraz częściej zaczęli korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań, które wspomagają procesy spawalnicze. Żeby poprawić jakość oraz wydajność, sięgają po zmechanizowane, półautomatyczne i automatyczne urządzenia do spawania.

Dziś chyba nie ma już zakładów produkcyjnych w Polsce, które nie byłyby zainteresowane automatyzacją produkcji, w tym procesów spawania. – Jedną z przyczyn tego stanu jest zwiększająca się ilość zleceń i rosnąca sprzedaż produktów własnych polskich producentów – zauważa Dariusz Wabik, sales manager w FANUC Polska.
Jak dodaje, wiele tych zamówień jest realizowanych na zlecenie zagranicznych kontrahentów, którzy stawiają coraz wyższe wymagania jakościowe, ilościowe i terminowe. – W Polsce produkuje się bardzo dużo wymagających spajania produktów z metali. Wszędzie tam, gdzie wytwarza się elementy z blach i profili, istnieje konieczność łączenia detali, w większości metodą spawania łukowego.
Innym czynnikiem, który wymusza na przedsiębiorstwach automatyzację procesów spawania, pozostaje wciąż rosnący deficyt wykwalifikowanych spawaczy. – To stały problem od kilku lat – zauważa Kamil Kocjan z ABB. – Jego rozwiązaniem może być robotyzacja, która nie tylko zapełni lukę po brakujących spawaczach, ale też zapewni wymaganą powtarzalną i wydajną produkcję.
Obsługa robota spawalniczego to w dużej mierze zautomatyzowane zadanie. Tak naprawdę trudno porównać ten model pracy z klasycznym spawaniem, ponieważ operatorzy wykonują zupełnie inne zadania. W przypadku zrobotyzowanego spawania operator jest bardziej programistą i niekoniecznie musi mieć zdo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy