Budowanie mostów pomiędzy światem uniwersyteckim a biznesem

Komentarze ekspertów

Stanowisko Rachida M’Saoubiego w firmie Seco Tools — starszy ekspert ds. badań i rozwoju — może brzmieć skomplikowanie, ale dla niego oznacza to po prostu budowanie mostów pomiędzy światem uniwersyteckim a potrzebami firmy Seco Tools i firm jej klientów, dzięki czemu będą mogły pozostać konkurencyjne i rozwijać się.

Francuski naukowiec, pracujący na Uniwersytecie w Lund w południowej Szwecji, bierze udział w licznych międzynarodowych projektach naukowych we współpracy z uniwersytetami i instytutami badawczymi zajmującymi się produkcją z całej Europy i Ameryki Północnej. Tego typu projekty często są bezpośrednio powiązane z potrzebami klientów i zastosowaniami przemysłowymi, w których można odkrywać nowe materiały narzędzi i metody obróbki, co umożliwia zwiększenie produktywności i opłacalności.

REKLAMA

​​

- Naszą ambicją jest wspieranie rozwoju platform technicznych, które są ponadto wykorzystywane do opracowywania nowych produktów i rozwiązań z dziedziny obróbki skrawaniem. Wzięcie pod uwagę potrzeb klientów na wczesnym etapie procesu to nie tylko możliwość opracowania narzędzi, ale także zapewnienia kompletnych rozwiązań, które będą spełniały wymagania producentów komponentów — tłumaczy M’Saoubi. - Nie chodzi tutaj tylko o dostarczany materiał, ale o strategię obróbki i wsparcie, które jej towarzyszy. Stanowią one integralną część dążeń firmy Seco do wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Zrozumienie mechanizmów

M’Saoubi zajmuje stanowisko adiunkta na wydziale inżynierii mechanicznej w katedrze produkcji i inżynierii materiałowej Uniwersytetu w Lund, co sprawia, że znajduje się w idealnej pozycji, aby budować mosty między naukowymi odkryciami a praktycznymi zastosowaniami. Nawiązane przez niego relacje łączą ze sobą klientów, ekspertów ds. badań i rozwoju firmy Seco oraz magistrantów i doktorantów, co pozwala im wspólnie zająć się problemami, przed którymi stają producenci. Niektóre z tych problemów są bardzo specyficzne, a inne to odwieczne kwestie związane z produkcją dotyczące wytrzymałości, jakości i produktywności.
- Na koniec nasza praca powinna spełniać dwa istotne cele — pierwszy to cel naukowy, polegający na zdobyciu nowej wiedzy naukowej w dziedzinie nauk o obróbce skrawaniem, drugi, równie dla nas istotny, to zapewnienie korzyści klientom — mówi M’Saoubi. - Duża część badań, które prowadziłem, ma charakter fundamentalny, to głównie próby zrozumienia, co dzieje się z narzędziem skrawającym w trakcie procesu obróbki. Próbujemy zrozumieć mechanizmy, które sprawiają, że narzędzie ulega uszkodzeniu w trakcie procesu obróbki i jaki ma to wpływ na integralność powierzchni obrabianego komponentu.

Współpraca z klientami na wczesnym etapie i rozbudowane kontakty wewnątrz akademii umożliwiają M’Saoubiemu dalekie i szerokie zarzucanie sieci w poszukiwaniu rozwiązań.
- Pracujemy z klientami z całego świata oraz z uniwersytetami, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Kanady — opowiada M’Saoubi.

Skupienie się na głównej działalności

Chociaż niektóre branże napotykają na specyficzne wyzwania, M’Saoubi najbardziej skupia się na głównej działalności firmy Seco Tools. „Klienci pragną narzędzi skrawających i rozwiązań, które pozwolą na osiągnięcie dużej prędkości usuwania materiału, a jednocześnie są wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Pragną również powtarzalnych, stałych wyników obróbki przez cały czas. Coraz istotniejsze staje się również zrównoważone podejście i jego zastosowanie w proces opracowywania materiałów i narzędzi, na przykład w sektorze transportowym, w którym w ostatnich latach zajęto się opracowywaniem rozwiązań obróbki z użyciem bardzo małej ilości chłodziwa lub bez jego użycia do metali i stopów trudnych w skrawaniu — mówi M’Saoubi.

Niemal 25 lat doświadczenia biznesowego w trakcie kariery pozwoliło mu odwiedzić praktycznie cały świat — zamierza nadal wykorzystać swoją wiedzę i sieć kontaktów, aby dalej przekuwać swoje pomysły w konkretne rozwiązania.
- Wyzwaniem stojącym przed nami jest znalezienie sposobów na przełożenie fundamentalnej wiedzy z badań akademickich na uniwersytetach na możliwe do wdrożenia i przynoszące korzyści rozwiązania u naszych klientów — mówi. - Jako naukowiec, który łączy te światy, uważam swoją pracę za niezwykle ekscytującą.

Przypisy