Cyfryzacja przedsiębiorstw i systemy ERP w dobie Przemysłu 4.0

Temat numeru Automatyzacja i robotyzacja IT dla przemysłu

Od wieków postęp technologiczny wpływał na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Już dziś w firmach standardem stały się różne systemy informatyczne – począwszy od projektowania i produkcji, po zarządzanie przedsiębiorstwem. W dobie sztucznej inteligencji i Przemysłu 4.0 nie zawsze są one wystarczające dla efektywnego funkcjonowania firmy – zwłaszcza jeśli nie są połączone w jedną całość. Takim centrum dowodzenia może być jednak nowoczesny system ERP.

Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw przemysłowych to obecnie jeden z kluczowych elementów ogólnej strategii biznesowej. To od scyfryzowania procesów organizacyjno-produkcyjnych zależy bowiem rynkowa konkurencyjność firmy. Cyfryzacja i wprowadzanie założeń Przemysłu 4.0 nie jest jednak możliwe bez systemów ERP. O cyfryzacji w dobie Przemysłu 4.0, miejscu systemów ERP w przedsiębiorstwach oraz o wdrażaniu w systemach obsługi przedsiębiorstw funkcji i interfejsów pozwalających na ich współpracę z systemami Ministerstwa Finansów z Michałem Dobrzyńskim, pełnomocnikiem Zarządu ds. Klientów w firmie BPSC rozmawia dr inż. Marcin Bieńkowski.

Marcin Bieńkowski, „Służby Utrzymania Ruchu”: Jak widzą Państwo rolę swojej firmy w dobie Przemysłu 4.0? Czy 35-letnie doświadczenie pomaga w zdobywaniu klientów cyfryzujących swoją produkcję?
Michał Dobrzyński, pełnomocnik Zarządu ds. Klientów w firmie BPSC:
Nasza firma odgrywa kluczową rolę w przyspieszaniu procesu cyfryzacji przemysłu w Polsce. Działamy na rynku od ponad 35 lat, co pozwoliło nam zbudować solidne doświadczenie i zdobyć zaufanie klientów. Przemysł 4.0 to rewolucja, która opiera się na integracji technologii cyfrowych z procesami produkcyjnymi. Nasze autorskie rozwiązanie ERP jest dostosowane do wspierania przedsiębiorstw w tym procesie, umożliwiając efektywną digitalizację zarządzania produkcją i logistyką.
Oferowany przez nas system klasy ERP jest jednym z najlepszych systemów dla polskich firm produkcyjnych. Jest szczególnie ceniony w tej branży ze względu na jego zdolność do dostosowywania się do specyficznych potrzeb tego sektora. W przemyśle spożywczym występują unikalne wyzwania związane z zarządzaniem datami przydatności do spożycia, kontrolą jakości surowców i produkcji, a także rygorystycznymi przepisami regulującymi produkcję żywności. Nasze rozwiązanie jest skalowalne i elastyczne, co pozwala na jego dostosowanie do ww. potrzeb. Dodatkowo oferujemy narzędzia do zarządzania dostawcami, co ma ogromne znaczenie w branży spożywczej, gdzie bezpieczeństwo i jakość surowców są priorytetem. Nasz zintegrowany system umożliwia efektywne monitorowanie i zarządzanie całym łańcuchem dostaw, co przekłada się na podniesienie standardów bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych.

MB: W jaki sposób łączy się obecnie systemy MES i ERP z wdrożeniami związanymi z Przemysłem 4.0? Czy wymaga to jakichś specjalnych interfejsów i czy obecnie jest to naturalny proces?
MD:
Systemy klasy ERP stanowią fundament dla wdrożenia Przemysłu 4.0, umożliwiając efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi w czasie rzeczywistym. Wdrażanie Przemysłu 4.0 opiera się na analizie danych w czasie rzeczywistym i wykorzystaniu internetu rzeczy (IoT), co pozwala na zwiększenie efektywności i elastyczności produkcji. Nasze oprogramowanie ERP jest gotowe do integracji z nowoczesnymi technologiami, umożliwiając firmom w Polsce wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. Istotnym aspektem efektywnego zarządzania produkcją Przemysłu 4.0 jest integracja systemów MES i ERP, a nasze oprogramowanie jest zoptymalizowane pod kątem tej integracji – umożliwia płynny przepływ informacji między tymi systemami. Dzięki temu proces monitorowania i optymalizacji produkcji w czasie rzeczywistym staje się naturalny i efektywny.

MB: Jak ostatnie kryzysowe lata wpłynęły na cyfryzację przedsiębiorstw? Czy firmy dalej obawiają się, że cyfrowe wdrożenia mogą okazać się dla nich zbyt kosztowne?
MD:
Pandemia COVID-19 była wyjątkowym wyzwaniem dla firm na całym świecie. Początkowo wydawało się, że tempo cyfryzacji spowolniło. Jednak w rzeczywistości wiele firm przyspieszyło swoje wysiłki w zakresie cyfryzacji w reakcji na zmieniające się warunki rynkowe. Ponadto pandemia stała się swoistym testem dla narzędzi cyfrowych, a firmy musiały dostosować swoje strategie do nowej rzeczywistości.
To, co jest istotne, to fakt, że firmy nie tylko dostosowały się do nowej rzeczywistości, ale także zrozumiały, że narzędzia cyfrowe są kluczowe dla utrzymania ciągłości działalności w trudnych czasach. Zrozumienie, że technologia może pomóc w elastycznym dostosowaniu się do zmieniających się warunków, stało się jednym z wniosków płynących z lat 2020-2022. Firmy przyjrzały się swoim procesom i znalazły sposoby na ich poprawę, często poprzez wdrożenie rozwiązań cyfrowych.

MB: Czy Państwa oprogramowanie przygotowane jest do współpracy z Krajowym Systemem eFaktur, który w przyszłym roku obejmie praktycznie wszystkie firmy? Jakie funkcjonalności pozwalają na integrację KSeF?
MD:
Nasz ERP jest rozwiązaniem dynamicznie dostosowywanym do zmieniających się potrzeb rynku i klientów. Użytkownicy oczekują rozwiązań, które nie tylko spełnią ich obecne potrzeby, ale także będą gotowe do adaptacji w przyszłości. BPSC ERP jest elastycznie dostosowywane do zmian technologicznych i branżowych. Jest to kluczowe, gdyż zmieniające się otoczenie wymaga stałych dostosowań. Dzięki temu taka zmiana jak wprowadzenie obowiązku korzystania z e-faktur i integracja z Krajowym Systemem eFaktur nie jest dla naszych klientów wielkim problemem. Użytkownicy naszego systemu zintegrowanego mogą być pewni, że ich systemy finansowo-księgowe są zgodne z obowiązującymi przepisami i mogą czerpać z korzyści wynikających z e-fakturowania.

MB: Chwalą się Państwo, że ponad 400 polskich firm zaufało Waszemu oprogramowaniu. Z jakich branż wywodzą się Państwa klienci, czy wśród nich dużo jest firm związanych stricte z przemysłem i produkcją?
MD:
Obecnie to już ponad 700 firm produkcyjnych i ponad 1000 klientów w ogóle. Oferowane przez nas rozwiązanie jest efektem bogatego doświadczenia w przygotowywaniu i wdrażaniu systemów zintegrowanych. Nasze aplikacje są przemyślane i odzwierciedlają lokalne potrzeby. To niewątpliwy atut, ponieważ w świecie, w którym następuje unifikacja oprogramowania, my ciągle pozostajemy blisko rodzimego rynku. 
Bez względu na to, czy klient działa w sektorze produkcji spożywczej, przemyśle ciężkim czy świadczy usługi, nasz system sprosta wyzwaniom. Niezależnie od branży – nasza oferta opiera się na zasadach skalowalności, zwinności i elastyczności, dzięki czemu możemy dostosowywać nasze rozwiązania do różnych potrzeb klientów.

MB: Jakiego typu produkty najczęściej wybierają Państwa klienci?
MD:
Bez względu na to, czy klient działa w produkcji spożywczej, przemyśle ciężkim czy świadczy usługi, nasze oprogramowanie ERP oferuje narzędzia do efektywnego zarządzania procesami biznesowymi. Ta uniwersalność jest wynikiem wieloletniego doświadczenia i znajomości polskiego rynku. Dzięki swojej wszechstronności i dostosowaniu do lokalnych potrzeb nasze oprogramowanie ERP jest często wybierane przez firmy, które szukają kompleksowego narzędzia do zarządzania swoją działalnością. Narzędzia, które powstało z myślą o polskich użytkownikach i stworzonego przez ludzi  oferujących pełne lokalne wsparcie techniczne i szkolenia.

MB: Jak widzą Państwo przyszłość rynku systemów ERP w Polsce? Czy będzie się dalej tak dynamicznie rozwijał jak do tej pory?
MD:
Przyszłość rynku systemów ERP w Polsce wydaje się stabilna i obiecująca. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na 2023 rok już 36% przedsiębiorstw wykorzystuje oprogramowanie ERP w swojej działalności. Dwa lata temu było to o 9 punktów procentowych mniej. To potwierdza rosnące zainteresowanie firm narzędziami do efektywnego zarządzania danymi i procesami biznesowymi. Przy uwzględnieniu trendów Przemysłu 4.0 oraz rosnących wymagań regulacyjnych, możemy oczekiwać, że rynek ERP będzie nadal dynamicznie rosnąć, co stwarza perspektywy rozwoju zarówno dla naszej firmy BPSC, jak i całego sektora.

MB: Dziękuję bardzo za rozmowę.

REKLAMA

​​

Przypisy