Czyściwa przemysłowe – jak dobrać czyściwo do potrzeb

Utrzymanie ruchu Produkcja

Czyściwa przemysłowe to materiał włókninowy, celulozowy lub włókninowo-celulozowy, służący do usuwania zabrudzeń smarami, olejami, farbami, pyłami lub innymi czynnikami, które mogą powstawać w warunkach przemysłowych. Jeszcze 10–15 lat temu używało się w tym celu różnego rodzaju szmat pochodzących z recyklingu lub specjalnie segregowanych bawełnianych, używanych tkanin, np. starej odzieży pozbawionej wszelkiego rodzaju zapięć, elementów z metalu czy plastiku. Obecnie czyściwa produkowane są pod ściśle określone przemysłowe potrzeby i mają, co oczywiste, różne charakterystyki i właściwości. Przyjrzyjmy się, jakiego rodzaju produkty dostępne są na rynku.

Utrzymanie w zakładach przemysłowo-produkcyjnych i w usługach, np. warsztatach samochodowych, odpowiedniego poziomu czystości i higieny jest obecnie koniecznością pozwalającą zachować szeroko rozumiane bezpieczeństwo i higienę pracy. Czyste, schludne miejsce pracy jest też niezbędne do zapewnienia odpowiedniej jakości produkcji lub usług, a także sprzyja zapewnieniu wysokiego komfortu pracy. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju czyściwa przemysłowe, które, jak wspomniano na wstępie, niemal w całości wyeliminowały z tego typu zastosowań wszelkiego rodzaju bawełniane szmaty. Stosowanie szmat okazało się bowiem całkowicie nieekonomiczne (wysokie koszty utylizacji, koszty prania, utrata w trakcie używania właściwości sorpcyjnych itp.) i nieekologiczne. Tak więc czyściwa są higieniczną alternatywą dla tradycyjnych ścierek z tkanin czy innych materiałów niedostosowanych do tego celu.
Innymi słowy, pod pojęciem czyściwa przemysłowego kryje się cały szereg produktów, zarówno specjalistycznych, jak i uniwersalnych, przeznaczonych do sprzątania i utrzymania czystości. Jak można się domyślić, czyściwa przemysłowe wykonywane są z różnych surowców i co za tym idzie – mogą mieć różne przeznaczenie. Materiał, z którego wykonane jest czyściw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy