Diagnostyka układów hydraulicznych

Temat numeru

Tylko sprawne układy hydrauliczne zapewnią ciągłość pracy maszyn przemysłowych. Dlatego tak istotne są kwestie związane z diagnostyką instalacji hydraulicznych. Ze względu na poprawę wydajności i oszczędności energii ważne są także działania zmierzające do optymalizacji systemu.

Układy hydrauliczne są ważnym elementem infrastruktury przemysłowej. Występują w roli źródeł przenoszenia siły, ale wykorzystywane są także jako precyzyjne elementy systemów sterowania. Choć skutki ich awarii, ze względu na wysokie ciśnienie w układzie, mogą być znaczące, zalety układów hydraulicznych nadal przewyższają ich wady. Najczęściej znajdują zastosowanie w branżach automotive, w przemyśle stoczniowym, w hutnictwie czy w energetyce. Istotnie wpływają na efektywność pracy maszyn budowlanych i nie tylko.
Najważniejsze jest, aby instalacja pozostała szczelna. Istotne jest przy tym, aby kontrolę przeprowadzić podczas jej pracy, przy najwyższym możliwym ciśnieniu. Wśród elementów układu, które trzeba poddać dokładnej diagnostyce, znajdują się również zawory odpowietrzające i odwadniające ciecz hydrauliczną, a także przewody, które należy sprawdzić pod kątem tego, czy nie są uszkodzone, pęknięte lub zgniecione. W przypadku sztywnych przewodów ważne jest także, aby były przymocowane na stałe do korpusu, co zapobiegnie ich wibracji i poluzowaniu połączeń. Istotne są również właściwe promienie ich gięcia, które powinny wynosić co najmniej dwukrotną średnicę zewnętrzną przewodu. 
Już pierwsze uruchomienie układu hydraulicznego jest ważne w kontekście kontroli nad jego sprawnym działaniem. W pierwszej kolejnoś...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy