Do czysta. Jaką technologię czyszczenia maszyn stosować?

Utrzymanie ruchu Otwarty Dostęp

Narzędzia ręczne, myjki ciśnieniowe, piaskowanie, a może ultradźwięki lub suchy lód? Wybór metod czyszczenia maszyn i urządzeń jest bardzo szeroki. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, na które warto zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o czyszczeniu poszczególnych powierzchni.

Czystość maszyn przemysłowych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim sposób na zachowanie ich w dobrej kondycji technicznej. Dlatego podstawowym kryterium wyboru stosowanej metody powinna być dokładność procesu czyszczenia oraz jego wpływ na poszczególne elementy urządzenia. 

REKLAMA

​​

Chemia do lamusa

Czyszczenie maszyn za pomocą ręcznych narzędzi i środków chemicznych odchodzi w przeszłość. Ryzyko uszkodzenia coraz bardziej precyzyjnych elementów maszyny przez elektronarzędzia oraz niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem rozpuszczalników i mocnych detergentów skłaniają osoby odpowiedzialne za utrzymanie w czystości maszyn do poszukiwania nowszych rozwiązań. Coraz bardziej istotnym elementem jest także wpływ metod czyszczenia na środowisko i problematyczne, a co za tym idzie – kosztowne pozbywanie się szkodliwych odpadów. 
Najczęstszą metodę czyszczenia maszyn stanowi mycie wysokociśnieniowe. Środkiem myjącym jest tu wyrzucany pod dużym ciśnieniem strumień wody, czasem z dodatkiem detergentu. Zaletą jest szeroki dostęp do relatywnie tanich urządzeń i szybkość samego procesu mycia. Jednak zakres zastosowania tej technologii jest ściśle ograniczony. Duża ilość wody zużywanej do mycia oznacza sporą ilość ścieków, które trzeba na bieżąco odprowadzać. Ścieki te zawierają nie tylko detergenty, ale i usunięte z maszyn zanieczyszczenia, co pod względem ekologicznym jest bardzo niekorzystnym czynnikiem. Ponadto woda może powodować korozję niezabezpieczonych lub uszkodzonych powierzchni, a także awarie elementów elektrycznych i elektronicznych. Stosowanie więc tej metody w przypadku maszyn wyposażonych 
w silniki elektryczne wiąże się z dużym ryzykiem.

Para w ruch

Rozwinięciem tej metody jest myjnia parowa. W tym przypadku środek myjący stanowi para wodna pod wysokim ciśnieniem, która z powodzeniem radzi sobie z usuwaniem smarów, tłuszczu, rozmaitych osadów. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej ekologiczne niż inne metody sprzątania. W procesie nie wykorzystuje się w ogóle detergentów albo czyni się to w bardzo ograniczonym zakresie, a ilość produkowanych ścieków jest znikoma. Oznacza to również znaczną optymalizację kosztów w przypadku sprzątania pomieszczeń o dużym metrażu.
Według zapewnień producentów tego typu myjni – są one bardzo dobrym rozwiązaniem do czyszczenia dużych i ciężkich części...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy